Home Kuriozitete Nuk është vetëm vapa! Nëse djersitni natën, mund të vuani nga këto...

Nuk është vetëm vapa! Nëse djersitni natën, mund të vuani nga këto probleme shëndetësore

Djersitja gjatë natës mund të tregojë probleme serioze, prandaj këshillohet që të shkoni te mjeku. Shërbimi Shëndetësor Kombëtar (NHS) thekson se shumica e njerëzve që vuajnë nga djersitja gjatë natës nuk kanë nevojë për trajtim. Hapja e dritareve, përdorimi i pëlhurave që marrin “frymë” dhe gotave me ujë pranë shtratit ndoshta do të ndihmojnë.

Menopauza

Ekspertët thonë se nëse djersiteni gjatë natës, atëherë menopauza është një nga fajtorët kryesorë. Ndryshimet hormonale gjatë kësaj kohe mund të çojnë në djersitje tek gratë. Është mirë të vizitoni mjekun tuaj, pasi mjekimi i duhur mund të ndihmojë.

- Advertisement -

Medikamentet

Ilaçet kanë efekte anësore. Ilaçet kundër depresionit, qetësuesit e ndryshëm janë një nga shkaqet më të zakonshme të djersitjes. Nëse merrni ilaçe dhe filloni të djersiteni, duhet të flisni me mjekun për të parë nëse mund t’i ndryshoni ato.

Sheqeri i ulët në g jak

Sheqeri i ulët në gj ak, i njohur gjithashtu si hipoglikemia – i referohet kur sheqeri në gjak bie në një nivel të ulët. Kjo zakonisht lidhet me diabetin dhe shumë njerëz që marrin insulinë për të trajtuar këtë gjendje do të vuajnë gjithashtu nga djersitjet gjatë natës.

Në disa raste, kjo është për shkak se trupi i tyre punon më shumë se shumica e njerëzve kur bëhet fjalë për të mbajtur organet e tyre plotësisht funksionale. Dr. Nesoki Okeke tha se kur niveli i sheqerit në gjak bie, atëherë ai mund të aktivizojë lirimin e adrenalinës. Kur kjo ndodh, gjëndrat tuaja të djersës stimulohen dhe ju filloni të djersitni shumë.

Inf eksionet

Djersitja gjatë natës mund të jetë një shenjë se sistemi imunitar po luf ton një inf eksion. Disa njerëz kanë pasur djersitje kur janë prekur nga koronav irusi. Ju gjithashtu mund të përjetoni djersitje gjatë natës nëse keni një infe ksion ba kterial, një infe ksion viral ose parazitar.

Disa lloje të ka ncerit

Djersitja gjatë natës mund të jetë gjithashtu një shenjë paralajmëruese shumë e hershme për disa lloje kan ceri, kryesisht limfoma, një lloj kan ceri i gja kut. Por kjo është vërtet e rrallë.

Ankthi

Ky mund të jetë një shkak i zakonshëm i djersitjes së tepërt. Kur njerëzit bëhen të shqetësuar, trupi i tyre aktivizohet në përgjigje të një “luf te” kundër asaj që i shqetëson.

- Advertisement -

Must Read

Konsiderohet si vajza më e bukur në botë, kjo është 6-vjeçarja ruse që ka ‘çmendur’ njerëzit (FOTO)

Ajo është vetëm gjashtë vjeçe por bukuria e dukshme e ka bërë temë në internet. Anastasiya Knyazeva konsiderohet si vajza më e bukur e moshës së saj në botë. Nëna...

E rëndë! Luleshtrydhet shkaktojnë këtë sëmundje shumë të përhapur

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) në SHBA po heton dy marka luleshtrydhesh organike të shitura në shumë dyqane ushqimore, për një lidhje të...

Mjafton të pini 2 gota në mëngjes, Ylli Merja tregon sekretin: Kjo metodë do të largojë toksinat nga trupi

Lodhja është reaksion mbrojtës i organizmit, që në këtë mënyrë na bën me dije se e kemi tepruar. Nganjëherë lodhja është përgjigje ndaj problemeve...

Mos e hani asnjëherë pjeprin para se të flini gjumë, mjekët zbulojnë të vërtetën

Pjepri është një nga frutat më të mira për shëndetin e njeriut. Ai përmban shumë fibër dhe ujë, një kombinim që parandalon konstipacionin dhe mirëmban...

Rrëfehet si asnjëherë më parë Rudina, tregon veprimin që bën pasi regjistron emisionin

Rudina Magjistari ishte e ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan”, ku iu përgjigj me shumë sinqeritet dhe dashuri pyetjeve të fëmijëve. Amari, një...