Home Kuriozitete Konsumoni një kokërr dardhë në ditë, do të mrekulloheni nga përfitimet që...

Konsumoni një kokërr dardhë në ditë, do të mrekulloheni nga përfitimet që do të ketë organizmi juaj

Dardha janë fruta të ëmbla në formën e ziles, të cilat janë shijuar që nga kohërat e lashta. Ato mund të hahen të freskëta ose dhe në formë reçeli apo si ushqimi i parë për të prezantuar me beben tuaj.

Ato jo vetëm që janë të shijshme, por gjithashtu ofrojnë shumë përfitime shëndetësore të mbështetura nga shkenca. Këto janë 9 përfitimet mbresëlënëse shëndetësore të dardhave.

1. Shumë ushqyese

- Advertisement -

Dardha vijnë në shumë varietete të ndryshme. Ka rreth 100 lloje të ndryshme në mbarë botën. Një dardhë e mesme siguron lëndët ushqyese të mëposhtme:

Kalori: 101

Proteina: 1 gram

Karbohidratet: 27 gram

Fibra: 6 gram

Vitamina C: 12% e vlerës ditore

Vitamina K: 6%

Kaliumi: 4%

Bakri:

Dardha gjithashtu siguron sasi të vogla të folatit, provitaminës A dhe niacinës. Folati dhe niacina janë të rëndësishme për funksionin qelizor dhe prodhimin e energjisë, ndërsa provitamina A mbështet shëndetin e lëkurës dhe shërimin e pla  gëve. Dardha është gjithashtu një burim i pasur i mineraleve të rëndësishme, si bakri dhe kaliumi . Bakri luan një rol në imunitetin, metabolizmin, kolesterolin dhe funksionin nervor, ndërsa kaliumi ndihmon kontraktimet e muskujve dhe funksionin e zemrës. Për më tepër, këto fruta janë një burim i shkëlqyer i antioksidantëve polifenol , të cilët mbrojnë kundër dëmtimit oksidativ. Sigurohuni që ta hani dardhën e plotë, pasi lëvozhga përmban deri në gjashtë herë më shumë polifenole se tuli.

2. Mund të ndihmojë shëndetin e zorrëve

Dardha është një burim i shkëlqyer i fibrave të tretshme dhe të patretshme, të cilat janë thelbësore për shëndetin e tretjes. Këto fibra ndihmojnë në ruajtjen e rregullsisë së zorrëve duke e zbutur dhe lehtësuar jashtëqitjen. Një dardhë e mesme (178 gram) përmban 6 gram fibra – 22% të nevojave tuaja ditore për fibra. Përveç kësaj, fibrat e tretshme ushqejnë bakteret e shëndetshme në zorrën tuaj. Si të tilla, ato konsiderohen si prebiotikë, të cilët lidhen me plakjen e shëndetshme dhe përmirësimin e imunitetit. Veçanërisht, fibrat mund të ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut.

3. Përmbajnë komponime të dobishme bimore

Dardha ofron shumë përbërje të dobishme bimore që u japin këtyre frutave nuancat e tyre të ndryshme. Për shembull, antocianinet u japin një nuancë të kuqe rubin disa dardhave. Këto komponime mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe të forcojnë enët e gjakut. Dardha me lëkurë të gjelbër përmban luteinë dhe zeaxanthin, dy përbërës të nevojshëm për të mbajtur shikimin tuaj të mprehtë, veçanërisht kur plakeni.

4. Kanë veti anti-inf lamatore

Megjithëse inflamacioni është një përgjigje normale imune, infla macioni kronik ose afatgjatë mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Është e lidhur me disa së mundje, duke përfshirë së mundjet e zemrës dhe dia betin e tipit 2. Dardha është një burim i pasur i antioksidantëve flavonoid, të cilët ndihmojnë në lu ftimin e infl amacionit dhe mund të ulin rre zikun e së mundjes. Për më tepër, dardha përmban disa vitamina dhe minerale, të tilla si bakri dhe vitaminat C dhe K, të cilat gjithashtu lu ftojnë infla macionin.

5. Mund të ofrojë efekte antikancerogjene

Dardha përmban përbërës të ndryshëm që mund të shfaqin veti antikancerogjene. Për shembull, përmbajtja e tyre e antocianinës dhe acidit cinamik është treguar se lufton kancerin . Disa studime tregojnë se dietat e pasura me fruta, duke përfshirë dardhat, mund të mbrojnë kundër disa llojeve të ka ncerit, duke përfshirë ato të mushkërive, stomakut dhe fshikëzës. Disa studime të popullsisë sugjerojnë se frutat e pasura me flavonoide si dardha mund të mbrojnë gjithashtu kundër kancerit të gjirit dhe vezoreve, duke e bërë këtë frut një zgjedhje veçanërisht të zgjuar për gratë.

6. Rrezik më i ulët i di abetit

Dardha – veçanërisht varietetet e kuqe – mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të diabetit . Ngrënia e 5 ose më shumë porcioneve javore të frutave të pasura me antocianë si dardha e kuqe lidhej me një rrezik 23% më të ulët të dia betit të tipit 2. Përveç kësaj, një studim i miut vuri në dukje se komponimet bimore, duke Për më tepër, fibra në dardha ngadalëson tretjen, duke i dhënë trupit tuaj më shumë kohë për t’u shpërbërë dhe thithur karbohidratet. Kjo gjithashtu mund të ndihmojë në rregullimin e niveleve të sheqerit në g jak , duke ndihmuar potencialisht në parandalimin dhe kontrollin e di abetit

7. Mund të përmirësojë shëndetin e zemrës

Antioksidantët e tyre procyanidin mund të ulin ngurtësinë në indet e zemrës, të ulin kolesterolin LDL (të keq) dhe të rrisin kolesterolin HDL (të mirë). Lëvorja përmban një antioksidant të rëndësishëm të quajtur quercetin, i cili mendohet se përfiton shëndetin e zemrës duke ulur infl amacionin dhe duke reduktuar faktorët e rr ezikut të së mundjeve të zemrës si presioni i lartë i gj akut dhe nivelet e kolesterolit. Për më tepër, marrja e rregullt e dardhave dhe frutave të tjera me tul të bardhë mendohet se ul rre zikun e goditjes në tru.

8. Mund t’ju ndihmojë të humbni peshë

Dardha është e ulët në kalori, e pasur me ujë dhe e mbushur me fibra. Ky kombinim i bën ata një ushqim miqësor për humbjen e peshës, pasi fibrat dhe uji mund t’ju ndihmojnë të mbani të ngopur .

9. E lehtë për t’u shtuar në dietën tuaj

Dardhat janë të disponueshme gjatë gjithë vitit dhe janë të lehta për t’u gjetur në shumicën e dyqaneve ushqimore. Është gjithashtu e lehtë t’i shtoni ato në pjatat tuaja të preferuara, të tilla si bollgur, sallata dhe smoothie. Dardha plotëson veçanërisht mirë mishin e pulës ose derrit. Ata gjithashtu kombinohen bukur me erëza si kanellë dhe arrëmyshk, djathëra si Gouda dhe brie, dhe përbërës si limoni dhe çokollata.

- Advertisement -

Must Read

Konsiderohet si vajza më e bukur në botë, kjo është 6-vjeçarja ruse që ka ‘çmendur’ njerëzit (FOTO)

Ajo është vetëm gjashtë vjeçe por bukuria e dukshme e ka bërë temë në internet. Anastasiya Knyazeva konsiderohet si vajza më e bukur e moshës së saj në botë. Nëna...

E rëndë! Luleshtrydhet shkaktojnë këtë sëmundje shumë të përhapur

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) në SHBA po heton dy marka luleshtrydhesh organike të shitura në shumë dyqane ushqimore, për një lidhje të...

Mjafton të pini 2 gota në mëngjes, Ylli Merja tregon sekretin: Kjo metodë do të largojë toksinat nga trupi

Lodhja është reaksion mbrojtës i organizmit, që në këtë mënyrë na bën me dije se e kemi tepruar. Nganjëherë lodhja është përgjigje ndaj problemeve...

Mos e hani asnjëherë pjeprin para se të flini gjumë, mjekët zbulojnë të vërtetën

Pjepri është një nga frutat më të mira për shëndetin e njeriut. Ai përmban shumë fibër dhe ujë, një kombinim që parandalon konstipacionin dhe mirëmban...

Rrëfehet si asnjëherë më parë Rudina, tregon veprimin që bën pasi regjistron emisionin

Rudina Magjistari ishte e ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan”, ku iu përgjigj me shumë sinqeritet dhe dashuri pyetjeve të fëmijëve. Amari, një...