Home Kuriozitete Shkencëtarët kanë zbuluar sekretin pse bananet bëhen kafe

Shkencëtarët kanë zbuluar sekretin pse bananet bëhen kafe

Shkencëtarët kanë zhvilluar një metodë të re  të njollave në banane, e cila jep një pasqyrë të re se si frutat më të njohura në botë bëhen kafe me kalimin e kohës.

Çdo vit, 50 milionë tonë banane përfundojnë si mbetje ushqimore, thotë autori kryesor i studimit, Oliver Steinbock nga Universiteti Shtetëror i Floridës.

“Për vitin 2019, prodhimi total i bananeve vlerësohet në 117 milionë tonë.

- Advertisement -

“Kur piqen bananet, ato formojnë një numër njollash të errëta që janë të njohura për shumicën e njerëzve dhe shpesh përdoren si tregues i pjekurisë. Megjithatë, procesi me të cilin krijohen, rriten këto njolla dhe modeli i tyre që rezulton ka mbetur keq i kuptuar deri më tani. ”

Si lëvozhga ashtu edhe tuli i bananes i nënshtrohen skuqjes, për shkak të proceseve të ndryshme shkencore, shkruan albeu.com.

Ato nuk bëhen thjesht banane kafe

Lëvozhga i shumë frutave merr ngjyrë kafe kur pritet dhe nuk hahet menjëherë,  jo vetëm bananet, por edhe mollët.

Kjo është për shkak se enzimat në lëvozhgë reagojnë ndaj oksigjenit në ajër, një proces i njohur si enzimat kafe.

Kjo është për shkak se lëvozhga e bananes përmban një gaz të quajtur etilen, i cili zbërthen klorofilin, një kimikat që i mban bimët të gjelbra.

Ngjyra kafe vjen nga pigmente të errëta, duke përfshirë melaninën, e cila gjendet në flokët dhe lëkurën e njeriut.

Në banane, këto pigmente formohen kur oksigjeni reagon me përbërjet kimike natyrore të quajtura fenole në lëvozhgë.

Ndërsa bananet bëhen kafe, pjesa më e madhe e niseshtës shndërrohet në sheqerna, duke e bërë atë një burim të shkëlqyeshëm natyror të ëmbëlsisë.

Pavarësisht kësaj, publiku është i prirur të hedhë bananet kafe, megjithëse ato janë ende të ngrënshme dhe ideale për t’u përdorur në receta pjekjeje.

- Advertisement -

Must Read

Donaldi lexon letrën që i dërgoi Agron Llakajt kur ishte në BBV, të gjithë shpërthejnë në lot (E PLOTË)

Mbrëmjen e djeshme në emisionin ‘Më lër të flas’ ishte i ftuar aktori i madh i humorit Agron Llakaj, një mik i ngushtë edhe...

E papritur/ Këngëtari i njohur shqiptar i jep fund lidhjes shumëvjeçare

Reperi i Babastars Onati i ka dhënë fund lidhjes. Lajmi është bërë i ditur nga burime për “Prive”. Onati ka qenë në një lidhje shumëvjeçare,...

22 vjet pas vr asjes së babait të saj, Rudina Hajdari flet për familjen Haklaj

Kanë kaluar 22 vjet që nga vrasja e mistershme e Azem Hajdarit, e cila ende vazhdon që të jetë në qendër të vëmendjes së...

Është ndarë nga bashkëshorti i saj? Flet Rudina Hajdari: Është e vështirë! E vërteta është që…

Ish-deputetja demokrate Rudina Hajdari përpiqet që jetën private ta mbajë sa më larg vëmendjes publike. Mirëpo kohë më parë Rudina Hajdari u përfol se është...

Shokon Brisida Shehaj: Kam vendosur të bëhem nënë e vetme dhe pa bashkëshort

Ish-drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Brisida Shehaj ishte së fundmi e ftuar te “Rudina” në Tv Klan, ku u rrëfye si kurrë më parë...