Home Kuriozitete Ftohje vere apo alergji? Disa ndryshime si t’i dalloni nga njëra-tjetra

Ftohje vere apo alergji? Disa ndryshime si t’i dalloni nga njëra-tjetra

Një ftohje verore është një ftohje e zakonshme që kapni gjatë ditëve të ngrohta. Shpesh njerëzit e ngatërrojnë atë me alergjitë sezonale të verës. Megjithatë, mes tyre ekzistojnë disa ndryshime, të cilat mund të identifikojnë njërën nga tjetra.

– Një ftohje verore ka simptoma deri në dy javë, ndërsa nëse vazhdojnë më shumë se dy javë dhe nuk largohen, atëherë me siguri keni të bëni me alergji.

– Të dyja kanë tiparet e teshtitjes, rrjedhjes së hundës, kongjestionit dhe kruarjes ose dhimbjes së fytit. Por ftohja do të përfshijë edhe simptoma të tjera si kollë, djersitje dhe ethe.

- Advertisement -

–  Nëse udhëtoni nga një lloj rajoni në tjetrin dhe simptomat përmirësohen ose përkeqësohen, ka më shumë gjasa që të keni alergji. Ky është veçanërisht rasti nëse udhëtoni nga një vend në tjetrin me bimë pjalmuese të ndryshme.

-Meqenëse ftohjet janë infeksione, mukoza pas fryrjes së hundës do të jetë e trashë dhe e gjelbër ose e verdhë. Me alergji, mukoza do të jetë e tejdukshme dhe zakonisht më e hollë.

- Advertisement -

Must Read

Donaldi lexon letrën që i dërgoi Agron Llakajt kur ishte në BBV, të gjithë shpërthejnë në lot (E PLOTË)

Mbrëmjen e djeshme në emisionin ‘Më lër të flas’ ishte i ftuar aktori i madh i humorit Agron Llakaj, një mik i ngushtë edhe...

E papritur/ Këngëtari i njohur shqiptar i jep fund lidhjes shumëvjeçare

Reperi i Babastars Onati i ka dhënë fund lidhjes. Lajmi është bërë i ditur nga burime për “Prive”. Onati ka qenë në një lidhje shumëvjeçare,...

22 vjet pas vr asjes së babait të saj, Rudina Hajdari flet për familjen Haklaj

Kanë kaluar 22 vjet që nga vrasja e mistershme e Azem Hajdarit, e cila ende vazhdon që të jetë në qendër të vëmendjes së...

Është ndarë nga bashkëshorti i saj? Flet Rudina Hajdari: Është e vështirë! E vërteta është që…

Ish-deputetja demokrate Rudina Hajdari përpiqet që jetën private ta mbajë sa më larg vëmendjes publike. Mirëpo kohë më parë Rudina Hajdari u përfol se është...

Shokon Brisida Shehaj: Kam vendosur të bëhem nënë e vetme dhe pa bashkëshort

Ish-drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Brisida Shehaj ishte së fundmi e ftuar te “Rudina” në Tv Klan, ku u rrëfye si kurrë më parë...