Home Kuriozitete “Ronelën e zgjodhëm ne për Eurovizion”, Agim Doçi në mes të emisionit:...

“Ronelën e zgjodhëm ne për Eurovizion”, Agim Doçi në mes të emisionit: Mos u kruaj me mua…

Një ndër çështjet më të komentuara të ditëve të fundit ka qenë pikërisht përfaqësimi i Shqipërisë në Eurovizionin e 2022, temë që ngjalli debate të forta e ngriti polemika të shumta.

E pikërisht kjo çështje u diskutua ditën e sotme në Vizionin e Pasdites në Vizion Plus me një panel shumë interesant. Agim Doçi, Diana Ziu, Sokol Marsi e Robert Aliaj i hodhën në tavolinën e diskutimit të gjitha, që nga teksti, muzika e deri tek performanca finale në skenën e Eurovizionit .

I pyetur nga moderatorja Evi Reci mbi kriteret qe u zgjodh kënga e Ronela Hajatit për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovizion, Mjeshtri i Madh Agim Doçi, gjithashtu edhe pjesë e jurisë së festivalit të fundvitit u shpreh se: “Janë 5 elementet kryesorë të këngës, është fabula, teksti, melodia, orkestracioni dhe interpretimi. Thonë njerëz në rrugë pse e zhveshur, pse e lanë, etj …Ajo është një këngë energjike me të cilën ajo prezanton etnopsiqikën e saj, pikërisht për këtë e zgjodhën “

- Advertisement -

Diskutimin e vazhdoi Robert Aliaj në një tjetër dimension. Pikërisht në lidhje me: Kush ishte përgjegjës për këtë përfaqësim të Shqipërisë në Eurovizion ?

“Ne kur këndojmë themi diçka, prandaj që teksti është shumë i rëndësishëm. Sa i përket gjithë performancës, një prezantim i tillë nuk është fare përgjegjësia e këngëtarit ,por e atyre që e quan atje“ u shpreh ai.

Kompozitorja e mirënjohur Diana Ziu me komentin e saj pasoi atë të Robert Aliajt duke e quajtur të gjithë performancën një turp.

“Ronela është këngëtare shumë e mirë , ka energji. Do kisha dashur të këndonte një këngën time, ose një këngë profesionisti. Jam shumë dakord me Robertin. Unë them turp! Jo turp për Ronelën, por për ata që e çuan atje. Le te ishte jazz, bluz, të hidhej përpjete, por për mua ishte teksti shumë banal “ u shpreh ajo

Përplasjet qenë të shumta mes tyre, e ajo çfarë e ndezi debatin akoma më shumë në studio ishte fakti që përzgjidhja e këngës për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovizion është e gabuar. Tradita e bukur e festivalit sipas tyre ka humbur , e askush më nuk e ka mendjen të bëjë këngë të bukur, për një përfaqësim dinjitoz.

- Advertisement -

Must Read

Donaldi lexon letrën që i dërgoi Agron Llakajt kur ishte në BBV, të gjithë shpërthejnë në lot (E PLOTË)

Mbrëmjen e djeshme në emisionin ‘Më lër të flas’ ishte i ftuar aktori i madh i humorit Agron Llakaj, një mik i ngushtë edhe...

E papritur/ Këngëtari i njohur shqiptar i jep fund lidhjes shumëvjeçare

Reperi i Babastars Onati i ka dhënë fund lidhjes. Lajmi është bërë i ditur nga burime për “Prive”. Onati ka qenë në një lidhje shumëvjeçare,...

22 vjet pas vr asjes së babait të saj, Rudina Hajdari flet për familjen Haklaj

Kanë kaluar 22 vjet që nga vrasja e mistershme e Azem Hajdarit, e cila ende vazhdon që të jetë në qendër të vëmendjes së...

Është ndarë nga bashkëshorti i saj? Flet Rudina Hajdari: Është e vështirë! E vërteta është që…

Ish-deputetja demokrate Rudina Hajdari përpiqet që jetën private ta mbajë sa më larg vëmendjes publike. Mirëpo kohë më parë Rudina Hajdari u përfol se është...

Shokon Brisida Shehaj: Kam vendosur të bëhem nënë e vetme dhe pa bashkëshort

Ish-drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Brisida Shehaj ishte së fundmi e ftuar te “Rudina” në Tv Klan, ku u rrëfye si kurrë më parë...