Home Lajme Receta/ Mënyra më e shëndetshme për të gatuar pulën

Receta/ Mënyra më e shëndetshme për të gatuar pulën

Për fat të mirë, ka shumë mënyra për të fituar përshtypjet në një darkë pule duke ruajtur vlerat e saj ushqyese. Sipas Healthline, pjekja në skarë dhe pjekja në sobë janë dy nga mënyrat më të shëndetshme për të gatuar pulën. Një copë e thjeshtë gjoks pule pa bukë apo yndyrë për t’i dhënë shije mund të duket e mërzitshme, por ka shumë truke që mund t’i përdorni për rezultate të shijshme që do t’ju habisin vërtet.

Marinimi i pulës gjatë natës në përzierje me bazë kos ose uthull do të rifreskojë shijen e tij duke e mbajtur atë të shëndetshëm. Ju gjithashtu mund të shtoni barishte dhe erëza të ndryshme që do t’i japin gjellës tuaj një kthesë pa shtuar kalori shtesë.

Pavarësisht nëse vendosni të piqni pulën në skarë ose të piqni pulën, gjithmonë sigurohuni që mishi të gatuhet në një temperaturë të brendshme prej të paktën 80 gradë Celsius. Kjo do të sigurojë që çdo bakter që shkakton sëmundje si salmonela të shkatërrohet.

- Advertisement -

Must Read

Donaldi lexon letrën që i dërgoi Agron Llakajt kur ishte në BBV, të gjithë shpërthejnë në lot (E PLOTË)

Mbrëmjen e djeshme në emisionin ‘Më lër të flas’ ishte i ftuar aktori i madh i humorit Agron Llakaj, një mik i ngushtë edhe...

E papritur/ Këngëtari i njohur shqiptar i jep fund lidhjes shumëvjeçare

Reperi i Babastars Onati i ka dhënë fund lidhjes. Lajmi është bërë i ditur nga burime për “Prive”. Onati ka qenë në një lidhje shumëvjeçare,...

22 vjet pas vr asjes së babait të saj, Rudina Hajdari flet për familjen Haklaj

Kanë kaluar 22 vjet që nga vrasja e mistershme e Azem Hajdarit, e cila ende vazhdon që të jetë në qendër të vëmendjes së...

Është ndarë nga bashkëshorti i saj? Flet Rudina Hajdari: Është e vështirë! E vërteta është që…

Ish-deputetja demokrate Rudina Hajdari përpiqet që jetën private ta mbajë sa më larg vëmendjes publike. Mirëpo kohë më parë Rudina Hajdari u përfol se është...

Shokon Brisida Shehaj: Kam vendosur të bëhem nënë e vetme dhe pa bashkëshort

Ish-drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Brisida Shehaj ishte së fundmi e ftuar te “Rudina” në Tv Klan, ku u rrëfye si kurrë më parë...