Home Kuriozitete I fërkoni këmbët me sodë buke, rezultati do t’ju befasojë

I fërkoni këmbët me sodë buke, rezultati do t’ju befasojë

Soda e bukës është e njohur si për efektet e saj pastruese ashtu edhe për përdorimin e saj në gatim. Duke qenë se është e aksesueshme për të gjithë dhe e lehtë për t’u përdorur, soda ofron mundësi të pafundme për të zgjidhur problemet e përditshme të jetës, pa pasur nevojë të përdorni produkte të ngarkuara me kimikate.

Këto janë disa nga përdorimet e panjohura të sodës:

Lehtëson pickimin e bletës

- Advertisement -

Soda e bukës është vërtet e dobishme në rast se ju kafshon një grenzë ose bletë. Vetitë alkaline të sodës së bukës luf tojnë acidin formik në plagë dhe ndihmojnë në largimin e h elmit. Për rezultate më të mira, pasi të jetë hequr thumbi, aplikoni një përzierje me sodë buke dhe ujë mbi zonën e prekur.

Ndihmon në djersitje

Një përzierje e sodës së bukës dhe ujit mund të ndalojë aromat e padëshiruara dhe djersën. Kjo përzierje do të ruajë thatësinë e sqetullave, ashtu siç bën deodoranti, thjesht pa kimikate.

Ka veti qetësuese për këmbët

3 lugë sodë buke dhe ujë është një përzierje e shkëlqyer për relaksuar këmbët tuaja. Për rezultate më të mira, masazhoni këmbët derisa janë në përzierje. Një tjetër mundësi është të vendosni sodë buke në banjën tuaj në mënyrë që i gjithë trupi juaj të relaksohet dhe të mbushet me energji.

Ftoh djegiet

Nëse keni djegie nga dielli, përzierja e mëposhtme do t’ju japë lehtësim të vërtetë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shtoni një filxhan sodë buke në një banjë të vakët. Në vend që të fshiheni me një peshqir, është më mirë të thaheni në ajër. Në këtë mënyrë rezultatet e trajtimit do të jenë më të forta.

Lehtëson urthin dhe stomakun

Mund të lehtësoni urthin ose thartirën në stomak me ndihmën e një gote ujë të ftohtë të përzier me 2 lugë çaji sodë buke. Megjithatë, nëse po mendoni ta përfshini këtë metodë në rutinën tuaj të përditshme, është mirë që të konsultoheni me mjekun tuaj.

- Advertisement -

Must Read

Donaldi lexon letrën që i dërgoi Agron Llakajt kur ishte në BBV, të gjithë shpërthejnë në lot (E PLOTË)

Mbrëmjen e djeshme në emisionin ‘Më lër të flas’ ishte i ftuar aktori i madh i humorit Agron Llakaj, një mik i ngushtë edhe...

E papritur/ Këngëtari i njohur shqiptar i jep fund lidhjes shumëvjeçare

Reperi i Babastars Onati i ka dhënë fund lidhjes. Lajmi është bërë i ditur nga burime për “Prive”. Onati ka qenë në një lidhje shumëvjeçare,...

22 vjet pas vr asjes së babait të saj, Rudina Hajdari flet për familjen Haklaj

Kanë kaluar 22 vjet që nga vrasja e mistershme e Azem Hajdarit, e cila ende vazhdon që të jetë në qendër të vëmendjes së...

Është ndarë nga bashkëshorti i saj? Flet Rudina Hajdari: Është e vështirë! E vërteta është që…

Ish-deputetja demokrate Rudina Hajdari përpiqet që jetën private ta mbajë sa më larg vëmendjes publike. Mirëpo kohë më parë Rudina Hajdari u përfol se është...

Shokon Brisida Shehaj: Kam vendosur të bëhem nënë e vetme dhe pa bashkëshort

Ish-drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Brisida Shehaj ishte së fundmi e ftuar te “Rudina” në Tv Klan, ku u rrëfye si kurrë më parë...