Home Roze Nesër sytë nga qielli, del “Hëna e zezë”, ndodh eklipsi i pjesshëm...

Nesër sytë nga qielli, del “Hëna e zezë”, ndodh eklipsi i pjesshëm diellor

Adhuruesit e yjeve këtë fundjavë kanë më shumë arsye për t’i mbajtur sytë nga qielli. Hëna e dytë e re e Prillit, e quajtur ‘Hëna e zezë’, do të shihet të shtunën, më 30 prill, 22:22 me orën shqiptare. Sipas NASA-s, Hëna e re do të përkojë me një eklips të pjesshëm diellor, i cili mund të shihet nga njerëzit në Antarktidë dhe pjesë të Amerikës së Jugut.

Eklipsi i pjesshëm diellor nuk do të jetë i dukshëm nga Britania e Madhe apo SHBA, megjithëse mund të shihet përmes një transmetimi të drejtpërdrejtë në internet.

Gjithashtu të shtunën, Afërdita dhe Jupiteri, dy planetët më të ndritshëm në qiell, do të afrohen aq shumë saqë do të duken se gati mund të përplasen, ose do të duken sikur po “puthen”.

- Advertisement -

Çfarë është një hënë e zezë?

Edhe pse nuk është një term i pranuar astronomik, “Hëna e zezë” i referohet një Hëne të re të dytë që shfaqet brenda një muaji. Mund t’i referohet gjithashtu mungesës së një hëne të re në një muaj, ose Hënës së tretë të re në një sezon astronomik me katër hëna të reja.

Një Hënë e tretë e re në një sezon me katër Hëna të reja është një ngjarje mjaft e rrallë; ndodh rreth çdo 33 muaj, afërsisht çdo dy vjet e gjysmë.

Termi “Hënë e zezë” është në kontrast me “Hënën blu”, e cila është hëna e dytë e plotë në një muaj kalendarik.

- Advertisement -

Must Read

Donaldi lexon letrën që i dërgoi Agron Llakajt kur ishte në BBV, të gjithë shpërthejnë në lot (E PLOTË)

Mbrëmjen e djeshme në emisionin ‘Më lër të flas’ ishte i ftuar aktori i madh i humorit Agron Llakaj, një mik i ngushtë edhe...

E papritur/ Këngëtari i njohur shqiptar i jep fund lidhjes shumëvjeçare

Reperi i Babastars Onati i ka dhënë fund lidhjes. Lajmi është bërë i ditur nga burime për “Prive”. Onati ka qenë në një lidhje shumëvjeçare,...

22 vjet pas vr asjes së babait të saj, Rudina Hajdari flet për familjen Haklaj

Kanë kaluar 22 vjet që nga vrasja e mistershme e Azem Hajdarit, e cila ende vazhdon që të jetë në qendër të vëmendjes së...

Është ndarë nga bashkëshorti i saj? Flet Rudina Hajdari: Është e vështirë! E vërteta është që…

Ish-deputetja demokrate Rudina Hajdari përpiqet që jetën private ta mbajë sa më larg vëmendjes publike. Mirëpo kohë më parë Rudina Hajdari u përfol se është...

Shokon Brisida Shehaj: Kam vendosur të bëhem nënë e vetme dhe pa bashkëshort

Ish-drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Brisida Shehaj ishte së fundmi e ftuar te “Rudina” në Tv Klan, ku u rrëfye si kurrë më parë...