Home Kuriozitete A keni dëgjuar për Vitaminën K? Ja së mundjet që shkakton mungesa...

A keni dëgjuar për Vitaminën K? Ja së mundjet që shkakton mungesa e saj, flasin mjekët

G jakrrjedhja në formë hematomave nënlëkurore, gja krrjedhja në muskuj, si edhe nga mukoza lëkurore, sistemi gastrointestinal dhe urogjenital mund të jenë tregues të mungesës së kësaj vitamine.

Vitamina K merr pjesë si koenzimë në karboksilacionin e thartirës glutamine në prekursoorët e faktorëve të koagulimit, me çka ato marrin aftësinë që të lidhin jonet e kalciumit dhe të marrin pjesë në koagulimin e gja kut.

Deficiti i vitaminës K te të rriturit është pasojë më e shpeshtë e absorbimit të keq në zorrën e hollë (verdhëza obstruktive, insuficienca e pankreasit, sindroma e absorbimit të keq).

- Advertisement -

Mungesa e vitaminës K quhet hipovitaminoza K, mund të shkaktohet te personat që ushqehen dobët ose vuajnë nga së mundjet kronike të zorrëve, ndërkaq simptomat mund të jenë: mavijosja, pehetiet, hematomat…

Vitamina K përmes zorrëve arrin në gj ak dhe ruhet në mëlçi, nga aty shpërndahet në inde të ndryshme, dhe pastaj nxirret nga organizmi me fekale dhe urinë.

Është rezistente në ngrohtësi, por nën ndikim të dritës dhe oksidantëve shumë shpejt shpërbëhet. Është e domosdoshme për koagulimin e gja kut.

Hulumtimet kanë treguar që vitamina K ka rol të rëndësishëm në mineralizimin e eshtrave.

Me ushqim normal, njeriu i rritur konsumon sasinë e nevojshme të vitaminave. Më së shumti janë të rrezikuara bebet e sapolindura, për shkak të furnizimit të kufizuar natyror të vitaminës K e cila shumë vështirë bartet me placentë, ndërsa zorra e të sapolindurit ende nuk mundet ta sintetizojë vitaminën K.

Vitaminë K ka në pemë, qumësht, lakër (të gjelbër dhe të kuqe), brokoli, lulelakër, sallatë të gjelbër, spinaq…

Sasi të mjaftueshme mund të gjejmë edhe te fasulet dhe bathët në tërësi. Ushqime si soja, ullinjtë, mishi, drithërat, qumështi dhe derivatet e tij kanë sasi më të vogla, por të rekomandueshme për konsum për ata që vuajnë nga mungesa e kësaj vitamine.

- Advertisement -

Must Read

Konsiderohet si vajza më e bukur në botë, kjo është 6-vjeçarja ruse që ka ‘çmendur’ njerëzit (FOTO)

Ajo është vetëm gjashtë vjeçe por bukuria e dukshme e ka bërë temë në internet. Anastasiya Knyazeva konsiderohet si vajza më e bukur e moshës së saj në botë. Nëna...

E rëndë! Luleshtrydhet shkaktojnë këtë sëmundje shumë të përhapur

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) në SHBA po heton dy marka luleshtrydhesh organike të shitura në shumë dyqane ushqimore, për një lidhje të...

Mjafton të pini 2 gota në mëngjes, Ylli Merja tregon sekretin: Kjo metodë do të largojë toksinat nga trupi

Lodhja është reaksion mbrojtës i organizmit, që në këtë mënyrë na bën me dije se e kemi tepruar. Nganjëherë lodhja është përgjigje ndaj problemeve...

Mos e hani asnjëherë pjeprin para se të flini gjumë, mjekët zbulojnë të vërtetën

Pjepri është një nga frutat më të mira për shëndetin e njeriut. Ai përmban shumë fibër dhe ujë, një kombinim që parandalon konstipacionin dhe mirëmban...

Rrëfehet si asnjëherë më parë Rudina, tregon veprimin që bën pasi regjistron emisionin

Rudina Magjistari ishte e ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan”, ku iu përgjigj me shumë sinqeritet dhe dashuri pyetjeve të fëmijëve. Amari, një...