Home Kuriozitete Vuani nga ankthi? Këto janë disa nga ushqimet që duhet të shmangni...

Vuani nga ankthi? Këto janë disa nga ushqimet që duhet të shmangni me patjetër

Pa dyshim, dieta jonë dhe në përgjithësi ushqimet që zgjedhim të konsumojmë kanë një rol të rëndësishëm në psikologjinë tonë.

Është vërtetuar shkencërisht se ushqimet e përpunuara mund të shkaktojnë një ndjenjë euforie, megjithatë kohëzgjatja e saj është kalimtare. Në fakt, shumë ushqime që hamë pothuajse çdo ditë ndikojnë në pjesën e trurit që lidhet me stresin etj.

Kafe

- Advertisement -

Megjithëse konsumimi i moderuar i kafesë nuk ka shumë të ngjarë të shkaktojë një krizë stresi, sasitë e mëdha sigurisht që kontribuojnë negativisht. Shmangni sasitë e mëdha të kafeinës dhe kufizoni konsumimin në dy filxhanë në ditë.

Pije të lehta

Pijet e gazuara mund të shkaktojnë një dozë të dyfishtë stresi. Nga njëra anë përmbajnë kafeinë dhe nga ana tjetër ëmbëlsues artificialë, si aspartame, të cilët ulin nivelet e serotoninës në tru. Nëse dëshironi absolutisht karbonat, merrni parasysh ujin e gazuar.

Spageti

Spageti i bardhë është një karbohidrate dhe përmban sasi të mëdha sheqeri që mund të rrisë sheqerin në gjak dhe të shkaktojë stres. E njëjta gjë vlen edhe për bukën e bardhë. Për të shmangur këtë, zgjidhni produkte me drithëra të plota.

E ëmbël

E megjithatë, ëmbëlsirat mund t’ju çlirojnë përkohësisht nga stresi intensiv, por pas një kohe përfundoni më keq se më parë. Sasitë e mëdha të sheqerit dhe yndyrave trans rrisin stresin. Kufizoni ato sa më shumë që të mundeni.

Alknooli

Shumica e njerëzve që vuajnë nga ankthi mund të konsumojnë alknool, por në terma afatgjatë, alkooli funksionon negativisht. Kjo ndodh për disa arsye. Së pari, ajo ndikon në sistemin nervor qendror dhe mënyrën se si përpunoni emocionet. Së dyti, ai ndikon në nivelet e sheqerit në gja k i cili gjithashtu ndikon në emocione. Së treti, mund të shkaktojë dehidrim dhe paaftësi për t’u përqendruar. Të gjitha sa më sipër favorizojnë stresin.

- Advertisement -

Must Read

Donaldi lexon letrën që i dërgoi Agron Llakajt kur ishte në BBV, të gjithë shpërthejnë në lot (E PLOTË)

Mbrëmjen e djeshme në emisionin ‘Më lër të flas’ ishte i ftuar aktori i madh i humorit Agron Llakaj, një mik i ngushtë edhe...

E papritur/ Këngëtari i njohur shqiptar i jep fund lidhjes shumëvjeçare

Reperi i Babastars Onati i ka dhënë fund lidhjes. Lajmi është bërë i ditur nga burime për “Prive”. Onati ka qenë në një lidhje shumëvjeçare,...

22 vjet pas vr asjes së babait të saj, Rudina Hajdari flet për familjen Haklaj

Kanë kaluar 22 vjet që nga vrasja e mistershme e Azem Hajdarit, e cila ende vazhdon që të jetë në qendër të vëmendjes së...

Është ndarë nga bashkëshorti i saj? Flet Rudina Hajdari: Është e vështirë! E vërteta është që…

Ish-deputetja demokrate Rudina Hajdari përpiqet që jetën private ta mbajë sa më larg vëmendjes publike. Mirëpo kohë më parë Rudina Hajdari u përfol se është...

Shokon Brisida Shehaj: Kam vendosur të bëhem nënë e vetme dhe pa bashkëshort

Ish-drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Brisida Shehaj ishte së fundmi e ftuar te “Rudina” në Tv Klan, ku u rrëfye si kurrë më parë...