Home Kuriozitete Habit juristja shqiptare: Rusia nuk po e pushton Ukrainën, NATO shkeli premtimin...

Habit juristja shqiptare: Rusia nuk po e pushton Ukrainën, NATO shkeli premtimin ndaj Gorbachev

E ftuar në emisionin “Log.” në ABC, juristja dhe aktivistja Mirela Jorgo është shprehur se Rusia nuk po bën një pushtim ndaj Ukrainës por sipas saj po bën pikërisht atë që tha Vladimir Putin, çmilitarizimin e këtij shteti.

Juristja ka shtuar se kjo ka ardhur për shkak se NATO ka zgjeruar kufijtë e saj në afërsi të Rusisë duke shkelur kështu sipas saj premtimin që i ishte bërë Mikhail Gorbachev.

“E drejta ndërkombëtare janë parime për të rregulluar marrëdhëniet mes dy shtete. Ndërsa e shtetit është për të rregulluar marrëdhëniet mes individëve dhe shtetit të tyre. Rusia ka hyrë në një konflikt me Ukrainën për një histori të gjatë. Tre rregullat e rata të l uftës nga Fancisko di Vitoria, Lufta nuk duhet dashur por zhvillohet nëse është e arsyeshme dhe e domosdoshme. Nuk e justifikoj faktin e situatës por duhet të pasur se çfarë është l ufta. Duhet respektuar drejtësia dhe dënuar si sanksion që duhet të jetë proporcional. Pra nëse  shohim historinë do kuptojmë pse Putin ka arritur në këtë pikë dhe pse ka filluar të nxjerrë dhëmbët kundër perëndimit” tha Mirela Jorgo.

- Advertisement -

“Mendoj që është një operacion special dhe jo lu ftë. Nuk i intereson të pushtoj Kievin. Është faji i Përqendrimit. Ukraina është në lindje të BE. Kufizohet nga Rusia. Gorbachev ju premtua se nuk do kishte forca të NATO në republikat e ish bashkimit të Sovjetikëve.” tha Jorgo

- Advertisement -

Must Read

Afërdita shfaqet super e nxeht, tregon gjoksin superseksi!

Afërdita Dreshaj po shijon ende pushimet. Pa djalin e vogël por vetëm me bshkëshortin ajo po kalon ditët më të mira. Së fundmi publikoi një foto...

Reja e Gilit shfaqet superseksi kur del në mbrëmje

Eshtë vera dhe lokalet janë të mbushura më shumë gjatë natës. Duket se edhe reja e Gilit pëlqen të dal kur koha është më e...

Ndryshe nga fotot në internet, Enca na ‘dëshpëron’ me dukjen e saj live!

Enca krenohet me format e saj trupore. Edhe pse ka marrë shumë komente për peshën ajo duket se e ndjen mirë veten keshtu. Por, në Instagram...

Nga bregdeti, Soni Malaj ‘çmend’ ndjeksit me format trupore!

Soni Malaj është kohë të gjatë në skenë. Gjithmonë ka befasur me format e trupi duke u shfaqur si modele. Së fundmi publikoi një foto atraktive...

Me video duke treguar të pasmet Nora shfaqet superseksi!

Nora Istrefi po është aktive së fundmi në Instagram. Ajo publikoi një video ku duket mjaft atraktive. Derisa sillet për të treguar fustanin ajo tregon format...