Home Kuriozitete Elon Musk mban fjalën, Starlink mbërrin në Ukrainë për të ofruar internet...

Elon Musk mban fjalën, Starlink mbërrin në Ukrainë për të ofruar internet të sigurt

Elon Musk e mbajti fjalën e dhënë dhe tashmë Ukraina mund të ketë akses në internetin e ofruar nga satelitët Starlink. Ministri ukrainas i Transformimeve Digjitale, Mykhailo Albertovych publikoi të hënën mbrëma një foto të pajisjeve të nevojshme për të marrë sinjalin nga satelitët ndërsa falenderon themeluesin e Space X.

“Starlink ndodhen këtu. Faleminderit Elon Musk,” shkruan ai në një postim në Twitter.

- Advertisement -

Musk njoftoi të dielën se shërbimi satelitor i kompanisë Starlink ka zgjedhuar mbulimin në Ukrainë, duke i ofruar qeverisë një lidhje alternative të sigurt komunikimi ndërsa ushtria e Ukrainës vijon t’i rezistojë forcave pushtuese ruse.

Musk njoftoi zgjerimin e mbulimit pas një kërkese që i bëri Fedorov të shtunën.

Shërbimi i internetit i Starlink – i ofruar përmes një rrjeti kullash dhe një plejade satelitësh në orbita të ulëta – mund t’i ofrojë Ukrainës një avantazh sigurie ndaj infrastrukturës tradicionale të internetit me bazë tokësore.

Rrëzimi i satelitëve do të ishte një operacion i kushtueshëm për Rusinë. Për të kompletuar rrjetin, përdoruesit në Ukrainë duhet të importojnë “enët satelitore” Starlink për të marrë sinjale nga shërbimi, të cilat mesa duket kanë mbërritur tashmë.

- Advertisement -

Must Read

Afërdita shfaqet super e nxeht, tregon gjoksin superseksi!

Afërdita Dreshaj po shijon ende pushimet. Pa djalin e vogël por vetëm me bshkëshortin ajo po kalon ditët më të mira. Së fundmi publikoi një foto...

Reja e Gilit shfaqet superseksi kur del në mbrëmje

Eshtë vera dhe lokalet janë të mbushura më shumë gjatë natës. Duket se edhe reja e Gilit pëlqen të dal kur koha është më e...

Ndryshe nga fotot në internet, Enca na ‘dëshpëron’ me dukjen e saj live!

Enca krenohet me format e saj trupore. Edhe pse ka marrë shumë komente për peshën ajo duket se e ndjen mirë veten keshtu. Por, në Instagram...

Nga bregdeti, Soni Malaj ‘çmend’ ndjeksit me format trupore!

Soni Malaj është kohë të gjatë në skenë. Gjithmonë ka befasur me format e trupi duke u shfaqur si modele. Së fundmi publikoi një foto atraktive...

Me video duke treguar të pasmet Nora shfaqet superseksi!

Nora Istrefi po është aktive së fundmi në Instagram. Ajo publikoi një video ku duket mjaft atraktive. Derisa sillet për të treguar fustanin ajo tregon format...