Home Roze Prej 4 vitesh i paralizuar, ish-kampionit i ndodh mrekullia falë kurës së...

Prej 4 vitesh i paralizuar, ish-kampionit i ndodh mrekullia falë kurës së mjekut popullor Ylli Merja

Një operacion i rëndë do të bënte që z. Tahir Vola të mbetej i paralizuar për më shumë se katër vite. Në moshën 67 vjeçare ndërhyrja e kryer i la ish- kampionit në sportin e Kanotazhit pasoja edhe në memorie. Disa përmirësime të ngadalshme nisën, por z. Tahir ishte i detyruar që ende të përdorte patericën për të kryer ecjet e pakta që bënte buzë detit. Në një intervistë për ‘’Rreze Dielli’’ ai rrëfen kalvarin e vuajtjeve me sëmundjen:

“Vajta u shtrova në Itali por nuk më shëruan, u shtrova këtu më operuan dhe mbas tre orë e gjysmë operim më nxorën të paralizuar komplet me dorë dhe me këmbë, nuk eci dot, më ka marrë dhe krahun dhe këmbën, dhe një pjesë të memories” tha ai.

Një takim me mjekun popullor Ylli Merja, duket se i ka ndryshuar jetën, premtimi që pas disa muajsh patericat do të zhduken.

- Advertisement -

‘Kjo është një ëndërr, një dhuratë që ma jep zoti dhe doktori z. Ylli, është një nga ëndrrat e mija më të mëdha që të heq patericat, do të thotë të lind edhe njëherë. Kam shumë besim tek doktor Ylli’’ shprehet ai.

Një sfidë që filloi me 18 shtator ku mjeku popullor Ylli Merja I JEP premtimin se do të arrijë te ecë pa paterica:

Gjatë një muaji do të jetë më I fuqishëm, nuk do të ketë më shqetësime të prostatës, nuk do ti ketë më këto nishanet në kokë” tha dr. Ylli Merja.

Stafi i ‘’Rreze Diellit’’ rikthehet  në Vlorë në fund të nëntorit për të parë ecurinë shëndetësore të z. Tahir, i cili tashmë është plot energji.

‘ Mbas dy muajsh jam në gjendje të eci pa shkop. Faleminderit shumë doktor Yllit që më dha disa preparate, cajra dhe bimë për t’I bërë masazh këmbës, tani jam përmirësuar rreth 40%, e ndjej veten shumë mirë dhe më mundësoi që të shoh detin sërish” tha ai.

Një mrekulli përmes kurave bimore bëri të mundur që z.Tahir jo vetëm të mund të ecte pa paterica por edhe të drejtojë makinën.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Çfarë na shpëton nga ftohja? Ekspertët u përgjigjen 6 pyetjeve me të shpeshta

A ndihmojnë supa e pulës dhe hudhra me ftohjet? A do të ftohemi nëse dalim në të ftohtë? Dy shkencëtarë u përgjigjen gjashtë pikëpamjeve...

Hani hudhër me banane dhe prisni 15 minuta, mësoni çfarë i trupit

Ju duket e çuditshme kombinimi i bananes me hudhrën? Nëse i hani këto të dyja do të ndiheni perfekt dhe veçanërisht nëse keni dhimbje të fytit! Është më e mira...

Prindër për herë të dytë? Sara Hoxha tregon planet që ka me Ledrin

Ledri Vula dhe Sara Hoxha janë një prej çifteve më të dashur nga publiku shqiptar. Ata janë shumë të ndjekur në rrjetet sociale, ku...

Orinda Huta tregon me një foto momentin kur i ndryshoi jeta përgjithmonë

6 muaj më parë, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Dyshja mirëpritën në jetë Atarën e cila iu...

Artistja shqiptare poston videon provokuese nga Maldivet, shqetësohet nëse e sheh mamaja e saj

Maldives është destinacioni i radhës ku ka vendosur të shijojë disa ditë pushimesh Rezarta Shkurta me partnerin e saj, Ermal Hoxha. Së fundmi, artistja...