Home Lajme Mbron trurin, arsyet përse duhet të konsumojmë çdo mëngjes një gotë nga...

Mbron trurin, arsyet përse duhet të konsumojmë çdo mëngjes një gotë nga ky lëng

Me kalimin e moshës ekspertët vënë re një rënie të fortë në aftësitë e të nxënit.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, rreth 40 përqind e njerëzve mbi 65 vjeç vuajnë nga problemet me kujtesën të nxitura nga mosha.

Ekspertët nuk përjashtojnë rolin e faktorëve genetikë, ushqyerjes dhe aktivitetit fizik në humbjen e kujtesës.

- Advertisement -

Megjithatë ata nënvizojnë se mosha është një kontribues kryesor.

Njeriu nuk ka të drejtën e fjalës tek plakja, por ama ai ka rolin kryesor në vendimmarrje kur bëhet fjalë tek aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme.

Kjo e fundit është shumë e thjeshtë.

Mjafton që njeriu të ketë vullnet dhe të përzgjedhë ushqimet e duhura: peshk, yndyrna të shëndetshme, perime dhe fruta.

Një nga frutat më të mira për shëndetin e trurit dhe të gjithë organizmit është shega.

Ky frut dhe lëngu i tij janë jashtëzakonisht të pasur me antioksidantë të cilat shërbejnë si mburojë për trurin.

Të dhënat ku AgroWeb.org bazohet, konfirmojnë se një gotë me lëng shege ka tre herë më shumë antioksidantë se çaji jeshil.

Përmbajtja e antiksidantëve është më e lartë kur lëngu është marrë nga fruti i plotë, pra me gjithë lëkurë.

Çfarë Roli Luajnë Antioksidantët Tek Shëndeti  Trurit

Të dhënat shkencore thonë se antioksidantët parandalojnë radikalet e lira të shkatërrojnë qelizat e trurit.

Truri është i lidhur direkt me zemrën dhe lëngu i shegës bashkë me antioksidantët mbrojnë të dy organet me efikasitet të plotë.

Njerëzit e moshuar që kanë një shëndet të mirë kardiovaskular, kanë një kujtesë më të fortë.

Kjo ndodh sepse truri është në varësi të sistemit kardiovaskular.

Një artikull i publikuar në revistën Neurobiology of Disease, shpjegon se lëngu i shegës ul rre zikun e së mundjes së Alzheimerit.

Kjo gjë ndodh si rezultat i antioksidantëve që ofron shega.

Një tjetër aspekt mirëbërës i shegës është glukoza, të cilën truri e përdor për energji, më shumë se çdo ushqyes tjetër.

Kësisoj nëse ju e pini lëngun e shegës që në mëngjes truri juaj do të marrë energjinë e nevojshme për një ditë të mbarë./AgroWeb.org

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Çfarë na shpëton nga ftohja? Ekspertët u përgjigjen 6 pyetjeve me të shpeshta

A ndihmojnë supa e pulës dhe hudhra me ftohjet? A do të ftohemi nëse dalim në të ftohtë? Dy shkencëtarë u përgjigjen gjashtë pikëpamjeve...

Hani hudhër me banane dhe prisni 15 minuta, mësoni çfarë i trupit

Ju duket e çuditshme kombinimi i bananes me hudhrën? Nëse i hani këto të dyja do të ndiheni perfekt dhe veçanërisht nëse keni dhimbje të fytit! Është më e mira...

Prindër për herë të dytë? Sara Hoxha tregon planet që ka me Ledrin

Ledri Vula dhe Sara Hoxha janë një prej çifteve më të dashur nga publiku shqiptar. Ata janë shumë të ndjekur në rrjetet sociale, ku...

Orinda Huta tregon me një foto momentin kur i ndryshoi jeta përgjithmonë

6 muaj më parë, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Dyshja mirëpritën në jetë Atarën e cila iu...

Artistja shqiptare poston videon provokuese nga Maldivet, shqetësohet nëse e sheh mamaja e saj

Maldives është destinacioni i radhës ku ka vendosur të shijojë disa ditë pushimesh Rezarta Shkurta me partnerin e saj, Ermal Hoxha. Së fundmi, artistja...