Home Lajme Piu lëng domate çdo ditë për 2 muaj, rezultati është i pabesueshëm

Piu lëng domate çdo ditë për 2 muaj, rezultati është i pabesueshëm

Domatet konsiderohen “super ushqime”. Për të zbuluar arsyen, ekspertët nga Universiteti i Tajvanit vendosën të kryejnë një eksperiment. Ata mblodhën gra të moshave, peshës trupore dhe prejardhjeve të ndryshme dhe i udhëzuan të pinin një gotë lëng domate (250 ml) çdo ditë për dy muaj.

Ndryshimi më i shpejtë dhe më i dukshëm ishte humbja e konsiderueshme e peshës dhe ekspertët shpjeguan se kjo nuk ishte vetëm humbja e lëngjeve përmes rritjes së urinimit, por ishte heqja e depozitave të yndyrës nga trupi.

Këto gra iu nënshtruan edhe analizave të gjakut në fillim dhe në fund të eksperimentit. Eksperimenti tregoi se një gotë e vetme me lëng domate në ditë forcon sistemin imunitar, mbron nga sëm undjet e zemrës, por edhe zvogëlon rre zikun e zhvillimit të kan cerit.

- Advertisement -

Përveç kësaj, kjo pije freskuese ndihmon me dispepsi, parandalon mbajtjen e lëngjeve, përmirëson shëndetin e përgjithshëm dhe parandalon sëm undjet e fshikëzës, pankreasit, mëlçisë dhe mushkërive.

Lëngu i domates është shumë i mirë për lëkurën tuaj dhe ofron lëkurë më rrezatuese. Përveç kësaj, redukton ndjeshëm kollën, parandalon aneminë, lehtëson simptomat e sëm undjeve reumatizmale dhe përmirëson vlerat në analizën e përgjithshme të gja kut.

Nëse ushtroni shumë intensivisht, zgjidhni të pini pak lëng domate dhe do të vini re se do të keni më pak dhimbje muskulore. Është një ilaç natyral shumë i mirë për spazmat e muskujve, sepse domatet janë të pasura me magnez (11 mg për 100 gramë).

Përveç kësaj, domatet përmbajnë kalium, kalcium, proteina bimore dhe karbohidrate, si dhe vitaminë C.

Materiale:

  • 3-4 domate
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1 lugë çaji sheqer
  • Pak piper i zi
  • Ose një filxhan qepë të grirë
  • Ose kastravec
  • 2 gjethe nenexhik ose majdanoz

Udhëzimet e së premtes:

I grini në blender domatet pasi i keni larë dhe grirë dhe qepën me kastravecin.

Në fund shtoni kube akulli, kripë dhe piper (varësisht se sa pikante e dëshironi pijen tuaj) dhe shijojeni!

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

“Nëse të pyesin për lidhjen çfarë do thuash?”, përgjigjja e Donaldit nuk pritej

Donald Veshaj po i bën lëmsh të gjithë. Aktori i humorit u shfaq i dashuruar me Bora Zemanin, të cilën e puthi dhe i dërgoi...

Donaldi dhe Beatrix prekje e puthje / Bora Zemani merr vendimin e papritur

Kush nuk e kujton pajtimin e Bora Zemanit dhe Donald Veshajt, pak javë më parë brenda në shtëpi ku u puthën dhe treguan dashurinë...

Historia prekëse: Nëna u kujdes për djalin e saj me aftësi të kufizuara deri kur mbylli sytë në moshën 101-vjeçare

Historia e një nënë që kujdesej për djalin e saj, një person me aftësi të kufizuara, po bën xhiron e rrjetit. Meliah Md Diah u...

Mori një patate, e preu dhe ngjiti një copë të vogël në këmbë, do të befasoheni sapo ta dini arsyen

Patatja nuk është vetëm një ushqim i preferuar, por mund të na ndihmojë edhe në mënyrë terapeutike. Kështu ka ndodhur edhe në rastin e një vajze,...

Tregoi se i është rikthyer tu mori, Dafina Zeqiri i dërgon mesazhin prekës Adriana Matoshit

Aktorja dhe deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Adriana Matoshi, vetëm pak orë më parë njoftoi se i është rikthyer sërish tum ori në...