Home Lajme Pija që bën mrekulli për mushkëritë, ja ku ta gjeni

Pija që bën mrekulli për mushkëritë, ja ku ta gjeni

Hirra e dhisë është një burim leucine, një aminoacid i vlefshëm për rritjen dhe riparimin e muskujve.

Hirra është lëngu që mbetet pas procesit të gjizës së qumështit. Përkatësisht, kjo procedurë e ndan qumështin në një substancë të ngurtë (gjizë) dhe një substancë të lëngshme (hirrë). Hirra e dhisë, në formën e saj bazë ose në formën e një suplementi, është kthyer në një ushqim të domosdoshëm për njerëzit që ndjekin një mënyrë jetese të shëndetshme.

Studime të shumta kanë konfirmuar se hirra e dhisë ndihmon për të humbur peshë, përmirëson tretjen, forcon kockat dhe rekomandohet gjithashtu për njerëzit me d iabet të tipit 2.

- Advertisement -

Mund të konsumohet edhe nga persona me alergji, përfshirë fëmijët. Fëmijët e vegjël janë shpesh alergjikë ose jo tolerantë ndaj qumështit të lopës për shkak të pranisë së proteinës kazeinë. Ndryshe nga qumështi i lopës, qumështi i dhisë përmban një sasi minimale të kësaj proteine, kështu që shumica e njerëzve janë tolerantë ndaj qumështit të dhisë.

Sa duhet të pini hirrë dhie?

Sasia optimale ditore është gjysmë litri dhe më efektive është nëse e pini në mëngjes, me stomakun bosh. Rekomandohet për atletët dhe njerëzit që ushtrojnë rregullisht pas stërvitjes.

Duhet theksuar se personat që kanë probleme me veshkat nuk duhet ta teprojnë me hirrën e dhisë për shkak të përmbajtjes së lartë të proteinave.

Hirra e dhisë është përdorur në mjekësinë popullore prej shekujsh. Hipokrati e këshilloi atë të forconte imunitetin e saj dhe kundër lodhjes. Sot, konsumimi i hirrës së dhisë rekomandohet për personat me gjendje të ndryshme shëndetësore, si sëmundjet e mëlçisë, por është e rëndësishme të theksohet se ky ushqim nuk garanton shërim, por mund të ketë një efekt të dobishëm në shërim.

Hirrë dhie për mushkëritë

Marrja e hirrës së dhisë si një shtesë diete për gjashtë javë mund të eliminojë problemet e frymëmarrjes. Ajo ndihmon në pastrimin e mushkërive, por nuk është mjaft efektive për të kuruar sëm undjet e mushkërive.

Hirrë dhie për mëlçi

Personave me mëlçi të yndyrshme u rekomandohet të pinë dy gota hirrë dhie në mëngjes. Natyrisht, kjo nuk do ta zgjidhë problemin vetvetiu, prandaj është e nevojshme të ndryshohet mënyra e të ushqyerit – të eliminohen produktet e përpunuara dhe ushqimet e yndyrshme dhe të rritet marrja e proteinave. Hirra e dhisë nuk duhet të pihet për më shumë se dy javë.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

“Nëse të pyesin për lidhjen çfarë do thuash?”, përgjigjja e Donaldit nuk pritej

Donald Veshaj po i bën lëmsh të gjithë. Aktori i humorit u shfaq i dashuruar me Bora Zemanin, të cilën e puthi dhe i dërgoi...

Donaldi dhe Beatrix prekje e puthje / Bora Zemani merr vendimin e papritur

Kush nuk e kujton pajtimin e Bora Zemanit dhe Donald Veshajt, pak javë më parë brenda në shtëpi ku u puthën dhe treguan dashurinë...

Historia prekëse: Nëna u kujdes për djalin e saj me aftësi të kufizuara deri kur mbylli sytë në moshën 101-vjeçare

Historia e një nënë që kujdesej për djalin e saj, një person me aftësi të kufizuara, po bën xhiron e rrjetit. Meliah Md Diah u...

Mori një patate, e preu dhe ngjiti një copë të vogël në këmbë, do të befasoheni sapo ta dini arsyen

Patatja nuk është vetëm një ushqim i preferuar, por mund të na ndihmojë edhe në mënyrë terapeutike. Kështu ka ndodhur edhe në rastin e një vajze,...

Tregoi se i është rikthyer tu mori, Dafina Zeqiri i dërgon mesazhin prekës Adriana Matoshit

Aktorja dhe deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Adriana Matoshi, vetëm pak orë më parë njoftoi se i është rikthyer sërish tum ori në...