Home Kuriozitete Konsumoni kastravec turshi çdo ditë, do të surprizoheni nga ajo që do...

Konsumoni kastravec turshi çdo ditë, do të surprizoheni nga ajo që do t’i ndodhë organizmit tuaj

Kastravecat janë ndër dhuratat më të mrekullueshme të natyrës.

Ky frut është shumë  i rëndësishëm për ushqyerjen tonë.

Po, kastraveci konsiderohet frut sepse vjen nga një lule dhe përmban farat e bimës.

- Advertisement -

Ekspertët, të cilëve u referohet AgroWeb.org kanë listuar përfitimet që i vijnë organizmit duke ngrënë nga një kastravec në ditë.

Hidratimi

Ekspertët thonë se njeriu merr 40% të dozës ditore të ujit nga ushqimet.

95% e kastravecit është ujë ndaj duke ngrënë kastravec, njeriu në praktikë është duke ngrënë dhe duke pirë.

Ngrënia e kastravecit çdo ditë ndihmon për hidratimin e organizmit.

Më Shumë Ushqyes

Kastravecët ofrojnë pak kalori.

Një kastravec mesatar ofron 15-17 kalori.

Megjtihatë, kastraveci është shumë i pasur me fibër, proteinë, vitaminat C, K, B dhe kalium, hekur, zink dhe magnez.

Pjesa më e madhe e këtyre ushqyesve gjenden tek lëkura.

Detoks

Njerëzit që e teprojnë me pijen apo kanë nevojë të detoksifikohen duhet të konsumojnë më shumë kastravec.

Sipas ekspertëve, nëse hani disa feta kastraveci përpara gjumit, do të ndihmoni organizmin të vetëpastrohet dhe të riktheni balancat e elektroliteve.

Rënie Nga Pesha

Kastraveci ka tendencën të na mbajë të ngopur për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit.

Ky i fundit rrit sasinë e kalorive të djegura dhe ndihmon në përgjithësi për rënien nga pesha.

Frymëmarrje e Freskët

Kastravecët pastrojnë gojën nga bak teret e dëmshme që shkaktojnë erën e keqe të saj.

Mjafton të mbani një fetë kastraveci në qiellzë për 30 sekonda që bakteret të eliminohet dhe goja të jetë më e freskët

Më Pak Stres

Vitaminat B tek kastraveci ndihmojnë në uljen e nivelit të ankthit dhe stre sit.

Këto vitamina ndihmojnë organizmin të prodhojë më shumë energji.

Niveli i Sheqerit

Antioksidantët, vitamina C de mangani ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq dhe sheqerit në gja k.

Kësisoj, kastravecët rekomandohen në veçanti edhe për dia betikët sepse ndihmon në mirëmbajtjen dhe parandalimin e sëm undjes./AgroWeb.org

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

“Nëse të pyesin për lidhjen çfarë do thuash?”, përgjigjja e Donaldit nuk pritej

Donald Veshaj po i bën lëmsh të gjithë. Aktori i humorit u shfaq i dashuruar me Bora Zemanin, të cilën e puthi dhe i dërgoi...

Donaldi dhe Beatrix prekje e puthje / Bora Zemani merr vendimin e papritur

Kush nuk e kujton pajtimin e Bora Zemanit dhe Donald Veshajt, pak javë më parë brenda në shtëpi ku u puthën dhe treguan dashurinë...

Historia prekëse: Nëna u kujdes për djalin e saj me aftësi të kufizuara deri kur mbylli sytë në moshën 101-vjeçare

Historia e një nënë që kujdesej për djalin e saj, një person me aftësi të kufizuara, po bën xhiron e rrjetit. Meliah Md Diah u...

Mori një patate, e preu dhe ngjiti një copë të vogël në këmbë, do të befasoheni sapo ta dini arsyen

Patatja nuk është vetëm një ushqim i preferuar, por mund të na ndihmojë edhe në mënyrë terapeutike. Kështu ka ndodhur edhe në rastin e një vajze,...

Tregoi se i është rikthyer tu mori, Dafina Zeqiri i dërgon mesazhin prekës Adriana Matoshit

Aktorja dhe deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Adriana Matoshi, vetëm pak orë më parë njoftoi se i është rikthyer sërish tum ori në...