Home Lajme Dieta e ‘’mençur’’, si të hani atë që doni, por pa u...

Dieta e ‘’mençur’’, si të hani atë që doni, por pa u shëndoshur

Njerëzit i nënshtrohen dietave me qëllimin e vetëm që të heqin kilet e tepërta dhe të fitojnë formën e dëshiruar trupore. Por shpeshherë ‘’luf ta’’ më e madhe është periudha pas dietës, ku të duhet të mbash formën që ke arritur. Ekspertja Marsha Hudnall duket se ka zgjedhur zgjidhjen. Ajo tregon se duhet ta ndryshoni perspektivën rreth ushqimit. Duke u ushqyer në mënyrë të mençur, jo vetëm që do të qëndroni në formë, por edhe do ta vlerësoni atë që e hani. Ata që ushqehen mençur nuk shtojnë peshë sepse i dëgjojnë nevojat e trupit sa i përket ushqimit. Kur janë të ngopur, ata thjesht ndalojnë së ngrëni dhe kjo është zgjidhja perfektë.

Pra, kjo dietë do të thotë t’i kushtoni vëmendje edhe anës shpirtërore, asaj çfarë po bëni, mendimeve dhe ndjenjave. Hudnall thotë duhet ta përtypni ushqimin ngadalë, si dhe ta shijoni aromën dhe përbërjen e gatimit. Në të njëjtën kohë largoni të gjitha paragjykimet – nuk është nevoja të mendoni se patatet janë të dëmshme, apo se pastat janë të mbushura me karbohidrate. Por, mos harroni: e tërë esenca e kësaj diete bazohet në atë që të hani vetëm sa ka nevojë trupi juaj. Hani vetëm kur jeni të uritur dhe posa të ndiheni të ngopur, ndaleni ushqimin.

- Advertisement -

Must Read

Donaldi lexon letrën që i dërgoi Agron Llakajt kur ishte në BBV, të gjithë shpërthejnë në lot (E PLOTË)

Mbrëmjen e djeshme në emisionin ‘Më lër të flas’ ishte i ftuar aktori i madh i humorit Agron Llakaj, një mik i ngushtë edhe...

E papritur/ Këngëtari i njohur shqiptar i jep fund lidhjes shumëvjeçare

Reperi i Babastars Onati i ka dhënë fund lidhjes. Lajmi është bërë i ditur nga burime për “Prive”. Onati ka qenë në një lidhje shumëvjeçare,...

22 vjet pas vr asjes së babait të saj, Rudina Hajdari flet për familjen Haklaj

Kanë kaluar 22 vjet që nga vrasja e mistershme e Azem Hajdarit, e cila ende vazhdon që të jetë në qendër të vëmendjes së...

Është ndarë nga bashkëshorti i saj? Flet Rudina Hajdari: Është e vështirë! E vërteta është që…

Ish-deputetja demokrate Rudina Hajdari përpiqet që jetën private ta mbajë sa më larg vëmendjes publike. Mirëpo kohë më parë Rudina Hajdari u përfol se është...

Shokon Brisida Shehaj: Kam vendosur të bëhem nënë e vetme dhe pa bashkëshort

Ish-drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Brisida Shehaj ishte së fundmi e ftuar te “Rudina” në Tv Klan, ku u rrëfye si kurrë më parë...