Home Lajme Kjo erëz bën mrekullinë për shëndetin, ja si ta përdorini

Kjo erëz bën mrekullinë për shëndetin, ja si ta përdorini

Artriti është një gjendje e cila karakterizohet nga pezmatimi i artikulacioneve në trupin tuaj që zakonisht shoqërohet me ënjtje dhe dhimbje. Kjo së mundje është e zakonshme në mesin e individëve të moshuar dhe zakonisht trajtohet me ilaçe anti-infla matore.

Por a e dini se ekziston një ‘ilaç’ natyral që vepron si kurë efektive kundër infla macionit të nyjeve të shkaktuara nga artriti.

Xhinxheri, nuk njihet vetëm për përdorimet e tij në kuzhinë, por me shekuj është përdorur për të trajtuar probleme të ndryshme shëndetësore. Kjo rrënjë përmban enzima që qetësojnë ulcerën, komponime që janë anti-infla matore dhe antioksiduese, si dhe një sasi të vogël përbërësish me veti analgjezike. Por si duhet ta përdorni rrënjën e xhinxherit për të përfituar?

- Advertisement -

1. Shtimi i xhinxherit të freskët në vaktet tuaja

Hulumtuesit e University of Georgia në Athinë and Georgia State College & University në Milledgeville botuan një studim në Journal of Pain se disa lugë xhinxheri i grirë mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes së muskujve shkaktuar nga stërvitja.

2. Pija magjike

Përbërësit:

2 lugë gjelle lëng limoni të shtrydhur

1 gotë ujë

2 cm rrënjë xhinxheri i grirë

1 lugë çaji mjaltë

Përgatitja:

1. Vendosni ujin të vlojë në një tenxhere të vogël

2. Shtoni xhenxhefilin e grirë.

3. Ziejeni ujin për 10 minuta.

4. Kullojeni atë dhe shtoni 2 lugë gjelle lëng limoni të shtrydhur.

5. Shtoni 1 lugë çaji mjaltë dhe pini 2-3 gota çdo ditë, derisa dhimbja të qetësohet.

3. Masazh me vajin e xhinxherit

Vaji esencial i xhinxherit ka enzima me veti anti-infla matore dhe analgjezike. Ndihmon në lehtësimin e dh imbjes së artritit duke vepruar në receptorët vanilloide, të cilët ndodhet në mbaresat nervore të nervave shqisor.

Si duhet ta përdorni:

1. Merrni 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër dhe ngroheni për 2-3 minuta.

2. Shtoni 3-4 pika vaj esencial xhinxheri .

3. Lëreni të ftohet pak e më pas masazhoni artikulacionet dhe kyçet që ju dhembin.

4. Masazhoni zonat e dhimbshme me këtë përzierje të paktën 2 herë në ditë.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Çfarë ndodhi? Monika Lubonja nuk përmbahet ndaj Ilirit: Më vjen t’i gjuaj me tullë pas kokës

Ilir Shaqiri dhe Monika Lubonja janë dy banorët që kanë hyrë në “Big Brother VIP” që në nisje të formatit në muajin tetor. Dyshja...

Monika Lubonja plas “bo mbën”, zbardhet biseda e fortë me Einxhel: E kam ditur që në fillim!

Aktorja e njohur Monika Lubonja është këtë javë në nonimin së bashku me Arbrin. Njëri prej tyre do të lërë gjatë ditës së nesërme...

Nuk i harron traditat! Miqtë e Bebe Rexhës kërcejnë vallen e Tropojës (video)

Bebe Rexha është një nga vajzat që krenon çdo shqiptar me arritjet e saj artistike, por edhe me dashurinë që tregon herë pas here...

‘Mevlani nr.2’, filluan dedikimet me këngë! Ja cili i përgatit suprizën e bukur Efit

Sot ishte takimi midis Efit dhe Bledit. Bledi ka vite që merret me muzikë dhe i dedikoi Efit disa fjalë të bukura dhe madje...

Lajmi i bujshëm se do të çmimin e madh, shihni se me kë është fans Rama në Big Brother VIP

Reality show “Big Brother Albania VIP” është kthyer në një nga emisionet më të ndjekura dhe më të përfolura në Shqipëri. Me vazhdimësinë e...