Home Lajme E keni sekretin në tavolinë/ Ushqimet që duhet të hani nëse doni...

E keni sekretin në tavolinë/ Ushqimet që duhet të hani nëse doni të jetoni gjatë

Ka shumë dëshmi shkencore që tregojnë se konsumi i ushqimeve bimore japin shumë përfitime për shëndetin. Por dy studime të reja kanë treguar një lidhje midis ushqimeve me bazë bimore dhe shëndetit të zemrës, si dhe jetëgjatësisë.

Në hulumtimin e parë, studiuesit zbuluan se ngrënia e ushqimeve me bazë bimore ishte e lidhur drejtpërdrejt me një rrezik të zvogëluar të sëmundjeve të zemrës. Studimi i dytë u  përqendrua veçanërisht te gratë në menopauzë.

Pjesëmarrësit ndoqën “dietën e portofolit”, një program që përqendrohet në proteinat bimore, fibra të tretshme, fruta dhe yndyrna të pangopura. Studiuesit zbuluan se kjo dietë ishte e lidhur me shëndetin më të mirë të zemrës.

- Advertisement -

Disa produkte shtazore gjithashtu kontribuan, të tilla si peshku, pula dhe qumështi. Ekspertët gjithashtu theksuan se nuk kishte ushqim specifik që lidhej me një rr ezik të zvogëluar të sëm undjeve të zemrës.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Çfarë ndodhi? Monika Lubonja nuk përmbahet ndaj Ilirit: Më vjen t’i gjuaj me tullë pas kokës

Ilir Shaqiri dhe Monika Lubonja janë dy banorët që kanë hyrë në “Big Brother VIP” që në nisje të formatit në muajin tetor. Dyshja...

Monika Lubonja plas “bo mbën”, zbardhet biseda e fortë me Einxhel: E kam ditur që në fillim!

Aktorja e njohur Monika Lubonja është këtë javë në nonimin së bashku me Arbrin. Njëri prej tyre do të lërë gjatë ditës së nesërme...

Nuk i harron traditat! Miqtë e Bebe Rexhës kërcejnë vallen e Tropojës (video)

Bebe Rexha është një nga vajzat që krenon çdo shqiptar me arritjet e saj artistike, por edhe me dashurinë që tregon herë pas here...

‘Mevlani nr.2’, filluan dedikimet me këngë! Ja cili i përgatit suprizën e bukur Efit

Sot ishte takimi midis Efit dhe Bledit. Bledi ka vite që merret me muzikë dhe i dedikoi Efit disa fjalë të bukura dhe madje...

Lajmi i bujshëm se do të çmimin e madh, shihni se me kë është fans Rama në Big Brother VIP

Reality show “Big Brother Albania VIP” është kthyer në një nga emisionet më të ndjekura dhe më të përfolura në Shqipëri. Me vazhdimësinë e...