Home Lajme E frikshme ajo që ndodh me trupin nëse nuk konsumojmë shumë ujë...

E frikshme ajo që ndodh me trupin nëse nuk konsumojmë shumë ujë gjatë ditës

Uji është më i domosdoshëm për trupin se gjithçka tjetër që mund të konsumoni. Uji mundëson funksionimin e organeve në mënyrën e duhur, prandaj moskonsumimi i tij në sasinë e duhur mund të jetë diçka fatale. Sipas Rehydration Project, 1.35 milion njerëz nëpër botë vdesin nga efektet e dehidratimit çdo muaj.

Por çfarë ndodh saktësisht nëse nuk pini sasinë e duhur (2 litra) të ujit në ditë? Dëmet në trup janë të mëdha.

Çka sjell rritjen e përqëndrimit të qelizave të kuqe të g jakut. Kjo gjë e bën më të vështirë transportimin e qelizave të rëndësishme, mineraleve, nutrientëve dhe oksigjenit në të gjitha pjesët e trupit.

- Advertisement -

Zemra punon më shumë nga sa duhet (sforcohet)

Zemrës i duhet të punojë më shumë se zakonisht për të sjellë të njëjtën sasi energjie në muskuj. Prandaj, kur jeni të dehidratuar rrahjet e zemrës përshpejtohen.

Në rast dehidratimi, gjaku qarkullon me vështirësi në trup duke bërë që të rritet presioni i tij. Si pasojë, shkaktohen dhimbjet e kokës.

Trashja e gja kut prek edhe një organ shumë të rëndësishëm, siç është truri. Kur nuk pini mjaftueshëm ujë, ulet veprimtaria e trurit dhe do të keni probleme me kujtesën, si dhe mund të kaloni në gjendje të fikëti.

Nëse veshkat nuk kanë mjatueshëm ujë për të nxjerrë jashtë trupit mbetjet, do të përballeni me probleme. Këto probleme mund të jenë infe ksione urinare, deri te s ëmundje serioze.

Trupi e humbet aftësinë për të rregulluar temperaturën

Djersitja, që është një proces i rëndësishëm për rregullimin e temperaturës së trupit, nuk ndodh kur trupi nuk merr sasinë e duhur të ujit. Si rrjedhojë, muskujt nuk funksionojnë mirë.

Kur nuk konsumoni sasinë e duhur të ujit, lëkura fillon të rrudhoset dhe plaket para kohe. Kush e dëshiron këtë gjë?

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Çfarë na shpëton nga ftohja? Ekspertët u përgjigjen 6 pyetjeve me të shpeshta

A ndihmojnë supa e pulës dhe hudhra me ftohjet? A do të ftohemi nëse dalim në të ftohtë? Dy shkencëtarë u përgjigjen gjashtë pikëpamjeve...

Hani hudhër me banane dhe prisni 15 minuta, mësoni çfarë i trupit

Ju duket e çuditshme kombinimi i bananes me hudhrën? Nëse i hani këto të dyja do të ndiheni perfekt dhe veçanërisht nëse keni dhimbje të fytit! Është më e mira...

Prindër për herë të dytë? Sara Hoxha tregon planet që ka me Ledrin

Ledri Vula dhe Sara Hoxha janë një prej çifteve më të dashur nga publiku shqiptar. Ata janë shumë të ndjekur në rrjetet sociale, ku...

Orinda Huta tregon me një foto momentin kur i ndryshoi jeta përgjithmonë

6 muaj më parë, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Dyshja mirëpritën në jetë Atarën e cila iu...

Artistja shqiptare poston videon provokuese nga Maldivet, shqetësohet nëse e sheh mamaja e saj

Maldives është destinacioni i radhës ku ka vendosur të shijojë disa ditë pushimesh Rezarta Shkurta me partnerin e saj, Ermal Hoxha. Së fundmi, artistja...