Home Lajme Doni të aktivizoni vitaminën D, përdorni disa nga këto fruta që e...

Doni të aktivizoni vitaminën D, përdorni disa nga këto fruta që e ndihmojnë

Vitamina D është e vlefshme për trupin, pasi roli i saj është katalitik në thithjen e kalciumit dhe fosforit.

Një frut specifik, mund të ndihmojë në rritjen e veprimit të tij.

E njohur edhe si vitamina e diellit, në teori mjafton disa minuta ekspozim në diell për përbërjen e tij.

- Advertisement -

Sidoqoftë, ritmi i shpejtë i jetës dhe angazhimet shpesh nuk na lejojnë të kalojmë aq kohë sa do të dëshironim në natyrë, me rezultatin që edhe vendet me diell tregojnë mungesë të vitaminës D.

Në këtë rast, ekzistojnë dy zgjidhje, për të përfshirë në dietën tonë sa më shpesh të jetë e mundur ushqime të pasura me vitaminë D, si dhe për të marrë një shtesë dietike me vitaminë D në konsultim me një mjek.

Por ka një këshillë të tretë që duhet të ndjekim për thithje më të mirë nga trupi dhe kjo është të hamë një banane çdo ditë.

Bananet janë një burim i mirë i magnezit dhe, sipas hulumtimit, luajnë një rol të rëndësishëm në aktivizimin e vitaminës D.

Sipas një publikimi në Journal of the American Osteopathic Society, magnezi ndihmon në aktivizimin e tij sapo të hyjë në qarkullimin e gjakut.

Pra, mënyra më e mirë është të filloni ditën tuaj me një tas me kos të pasuruar me vitaminë D në të cilën të shtoni një banane.

- Advertisement -

Must Read

Afërdita shfaqet super e nxeht, tregon gjoksin superseksi!

Afërdita Dreshaj po shijon ende pushimet. Pa djalin e vogël por vetëm me bshkëshortin ajo po kalon ditët më të mira. Së fundmi publikoi një foto...

Reja e Gilit shfaqet superseksi kur del në mbrëmje

Eshtë vera dhe lokalet janë të mbushura më shumë gjatë natës. Duket se edhe reja e Gilit pëlqen të dal kur koha është më e...

Ndryshe nga fotot në internet, Enca na ‘dëshpëron’ me dukjen e saj live!

Enca krenohet me format e saj trupore. Edhe pse ka marrë shumë komente për peshën ajo duket se e ndjen mirë veten keshtu. Por, në Instagram...

Nga bregdeti, Soni Malaj ‘çmend’ ndjeksit me format trupore!

Soni Malaj është kohë të gjatë në skenë. Gjithmonë ka befasur me format e trupi duke u shfaqur si modele. Së fundmi publikoi një foto atraktive...

Me video duke treguar të pasmet Nora shfaqet superseksi!

Nora Istrefi po është aktive së fundmi në Instagram. Ajo publikoi një video ku duket mjaft atraktive. Derisa sillet për të treguar fustanin ajo tregon format...