Home Kuriozitete Mos e hani asnjëherë pjeprin para se të flini gjumë, mjekët zbulojnë...

Mos e hani asnjëherë pjeprin para se të flini gjumë, mjekët zbulojnë të vërtetën

Pjepri është një nga frutat më të mira për shëndetin e njeriut.

Ai përmban shumë fibër dhe ujë, një kombinim që parandalon konstipacionin dhe mirëmban shëndetin e sistemit tretës.

Përfitimet e pjeprit janë më të mëdha, nëse ai konsumohet i vetëm pa u përzier me fruta dhe ushqime të tjera.

- Advertisement -

Arsyeja Përse Pjeprin Nuk Duhet Ta Shoqërosh Me Asnjë Frut Tjetër

Ekspertët thonë se pjepri është një nga ushqimet që tretet më lehtë dhe më shpejt.

Kombinimi i pjeprit me ushqime të tjera që treten ngadalë shkakton trazira në stomak.

Kur pjepri konsumohet me stomak bosh, grimcat e tij lëvizin shumë shpejt në aparatin tretës.

Kësisoj ato përçojnë me ritmin e duhur të gjitha vlerat dhe përfitimet shëndetësore.

Por, nëse e hani me ushqime të tjera ose pas ushqimeve të tjera, këto të fundit do të ngadalësojnë tretjen e pjeprit.

Sheqernat tek ky frut i mirë do të fermentohen në stomak dhe do të kthehen në vatër të baktereve të këqija.

Rezultati : një stomak i fryrë dhe i mbushur me gazra.

Frutat Duhen Ngrënë 20 Minuta Para Vaktit

Njeriu mund të jetë në gjendje të përcaktojë nëse ka një sistem tretës të shëndoshë apo problematik.

Në bazë të këtij vlerësimi, njeriu mund të vendosë prioritete në ushqyerje dhe sidomos tek konsumi i frutave.

Ekspertët thonë se frutat duhen ngrënë veçmas ose të paktën 20 minuta përpara vaktit.

Sipas tyre, pjepri nuk duhet kombinuar me fruta të tjera të ëmbla përveç bananes.

Nëse dëshironi të shfrytëzoni pjeprin ose frutat e tjera për rënien nga pesha, ekspertët rekomandojnë që t’i hani ato përpara vaktit.

Frutat do ju ngopin dhe do të pengojnë që të konsumoni më shumë kalori.

Nëse vuani nga diabeti i tipit 2, ekspertët rekomandojnë kombinimin e frutit me një ushqim me proteinë ose fibër.

Një kombinim i tillë do të shoqërohet me një ngritje më të ngadaltë të sheqerit në gjak.

- Advertisement -

Must Read

Afërdita shfaqet super e nxeht, tregon gjoksin superseksi!

Afërdita Dreshaj po shijon ende pushimet. Pa djalin e vogël por vetëm me bshkëshortin ajo po kalon ditët më të mira. Së fundmi publikoi një foto...

Reja e Gilit shfaqet superseksi kur del në mbrëmje

Eshtë vera dhe lokalet janë të mbushura më shumë gjatë natës. Duket se edhe reja e Gilit pëlqen të dal kur koha është më e...

Ndryshe nga fotot në internet, Enca na ‘dëshpëron’ me dukjen e saj live!

Enca krenohet me format e saj trupore. Edhe pse ka marrë shumë komente për peshën ajo duket se e ndjen mirë veten keshtu. Por, në Instagram...

Nga bregdeti, Soni Malaj ‘çmend’ ndjeksit me format trupore!

Soni Malaj është kohë të gjatë në skenë. Gjithmonë ka befasur me format e trupi duke u shfaqur si modele. Së fundmi publikoi një foto atraktive...

Me video duke treguar të pasmet Nora shfaqet superseksi!

Nora Istrefi po është aktive së fundmi në Instagram. Ajo publikoi një video ku duket mjaft atraktive. Derisa sillet për të treguar fustanin ajo tregon format...