Home Lajme Receta/ Mënyra më e shëndetshme për të gatuar pulën

Receta/ Mënyra më e shëndetshme për të gatuar pulën

Për fat të mirë, ka shumë mënyra për të fituar përshtypjet në një darkë pule duke ruajtur vlerat e saj ushqyese. Sipas Healthline, pjekja në skarë dhe pjekja në sobë janë dy nga mënyrat më të shëndetshme për të gatuar pulën. Një copë e thjeshtë gjoks pule pa bukë apo yndyrë për t’i dhënë shije mund të duket e mërzitshme, por ka shumë truke që mund t’i përdorni për rezultate të shijshme që do t’ju habisin vërtet.

Marinimi i pulës gjatë natës në përzierje me bazë kos ose uthull do të rifreskojë shijen e tij duke e mbajtur atë të shëndetshëm. Ju gjithashtu mund të shtoni barishte dhe erëza të ndryshme që do t’i japin gjellës tuaj një kthesë pa shtuar kalori shtesë.

Pavarësisht nëse vendosni të piqni pulën në skarë ose të piqni pulën, gjithmonë sigurohuni që mishi të gatuhet në një temperaturë të brendshme prej të paktën 80 gradë Celsius. Kjo do të sigurojë që çdo bakter që shkakton sëmundje si salmonela të shkatërrohet.

- Advertisement -

Must Read

Konsiderohet si vajza më e bukur në botë, kjo është 6-vjeçarja ruse që ka ‘çmendur’ njerëzit (FOTO)

Ajo është vetëm gjashtë vjeçe por bukuria e dukshme e ka bërë temë në internet. Anastasiya Knyazeva konsiderohet si vajza më e bukur e moshës së saj në botë. Nëna...

E rëndë! Luleshtrydhet shkaktojnë këtë sëmundje shumë të përhapur

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) në SHBA po heton dy marka luleshtrydhesh organike të shitura në shumë dyqane ushqimore, për një lidhje të...

Mjafton të pini 2 gota në mëngjes, Ylli Merja tregon sekretin: Kjo metodë do të largojë toksinat nga trupi

Lodhja është reaksion mbrojtës i organizmit, që në këtë mënyrë na bën me dije se e kemi tepruar. Nganjëherë lodhja është përgjigje ndaj problemeve...

Mos e hani asnjëherë pjeprin para se të flini gjumë, mjekët zbulojnë të vërtetën

Pjepri është një nga frutat më të mira për shëndetin e njeriut. Ai përmban shumë fibër dhe ujë, një kombinim që parandalon konstipacionin dhe mirëmban...

Rrëfehet si asnjëherë më parë Rudina, tregon veprimin që bën pasi regjistron emisionin

Rudina Magjistari ishte e ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan”, ku iu përgjigj me shumë sinqeritet dhe dashuri pyetjeve të fëmijëve. Amari, një...