Home Kuriozitete 7 ushqimet më të çuditshme të festave nga e gjithë bota

7 ushqimet më të çuditshme të festave nga e gjithë bota

Festa e Krishtlindjeve dhe e Vitit të Ri festohet në të gjithë botën dhe sjell me vete ushqime dhe pije të veçanta. Për shumicën prej nesh, gjeli i detit i mbushur është sinonim i darkës festive, por në shumë vende të botës shërbehen disa shije shumë të pazakonta.

Japonia

Krishtlindja nuk është një festë kombëtare në Japoni, por nuk i pengon japonezët të festojnë në një mënyrë unike. Santa Claohsu ka marrë rolin e Santa Claus në vendin e diellit që po lind dhe thuhet se ka sy në pjesën e pasme të kokës për të parë fëmijët e praptë. Ushqimi festiv është përgatitur çdo vit nga zinxhiri i njohur i ushqimit të shpejtë KFC çdo vit pas një fushate reklamuese të suksesshme me sloganin Kurisumasu ni ëa kentakkii (Kentucky për Krishtlindje). Pula popullore Kentucky Fried Chicken është pagëzuar si pulë e Krishtlindjeve për sezonin e festave dhe bën namin me shitje në të gjithë Japoninë, veçanërisht në prag të Krishtlindjeve. Paketa festive përfshin edhe tortë dhe shampanjë dhe porositë fillojnë disa muaj më parë.

- Advertisement -

Grenlanda 

Nëse ju duket imun lakra e Brukselit, duhet të provoni një nga shijet e Krishtlindjeve të Grenlandës. Mattak, lëkura e papërpunuar e balenës me yndyrën e saj. Ose, nëse preferoni, kiviaku, një lloj zogu i vogël arktik i mbështjellë me lëkurë fokash, groposet për shumë muaj dhe pasi ka filluar të dekompozohet, shërbehet si një pjatë e mrekullueshme për Krishtlindje.

Islanda

Të mbetur në vendet e akullta të botës, islandezët preferojnë një lloj papagalli deti të pjekur në skarë për tryezën e Krishtlindjes. Dita e fundit e agjërimit, 23 dhjetori, ndalon konsumimin e mishit, ndaj kudo shërbehet një bimë që ka pësuar një fermentim të veçantë. Shumë pohojnë se aroma “pikante” që shfaqet është aq e keqe saqë detyrohen të darkojnë nëpër restorante për ta shmangur atë.

Norvegjia

Nuk nënkuptojnë Krishtlindje pa smalahove, që fjalë për fjalë do të thotë “kokë dele”. Para se ta vendosin në tryezën festive, ata e pastrojnë. Më pas e kriposin, tymosin dhe thajnë dhe ziejnë për 3 orë të tëra para se ta servirni me patate. Smalahove dikur ishte ushqim për të varfrit, por sot konsiderohet një kënaqësi e vërtetë.

Afrika e Jugut

Në Afrikën e Jugut vemjet e skuqura janë ushqimet më të mira për Krishtlindje. Ato nuk janë vemjet e zakonshme që presin të gjitha kopshtet, por vemjet e Krishtlindjeve, me nuancat e ndryshme festive që jetojnë në pishat specifike. Larvat e pasura me proteina mblidhen pak para dimrit, skuqen dhe shërbehen.

Filipinet

Puto Bumbong është një delikatesë e Krishtlindjeve e shërbyer në Filipine jo vetëm sot, por gjatë gjithë sezonit të festave. Është një lloj torte ngjitëse orizi që është zier në avull në kallamishte bambuje dhe ka një ngjyrë vjollcë. Ngjyra e tij e veçantë është për shkak të përzierjes së orizit të ëmbël dhe të zi të përdorur. Shërbejeni me gjalpë, sheqer dhe kokos të grirë sipër.

- Advertisement -

Must Read

Afërdita shfaqet super e nxeht, tregon gjoksin superseksi!

Afërdita Dreshaj po shijon ende pushimet. Pa djalin e vogël por vetëm me bshkëshortin ajo po kalon ditët më të mira. Së fundmi publikoi një foto...

Reja e Gilit shfaqet superseksi kur del në mbrëmje

Eshtë vera dhe lokalet janë të mbushura më shumë gjatë natës. Duket se edhe reja e Gilit pëlqen të dal kur koha është më e...

Ndryshe nga fotot në internet, Enca na ‘dëshpëron’ me dukjen e saj live!

Enca krenohet me format e saj trupore. Edhe pse ka marrë shumë komente për peshën ajo duket se e ndjen mirë veten keshtu. Por, në Instagram...

Nga bregdeti, Soni Malaj ‘çmend’ ndjeksit me format trupore!

Soni Malaj është kohë të gjatë në skenë. Gjithmonë ka befasur me format e trupi duke u shfaqur si modele. Së fundmi publikoi një foto atraktive...

Me video duke treguar të pasmet Nora shfaqet superseksi!

Nora Istrefi po është aktive së fundmi në Instagram. Ajo publikoi një video ku duket mjaft atraktive. Derisa sillet për të treguar fustanin ajo tregon format...