Home Uncategorized Dy vjeçari që tymoste 20 cigare në ditë ‘nuk njihet më’ pas...

Dy vjeçari që tymoste 20 cigare në ditë ‘nuk njihet më’ pas shtatë vjetësh (fotot)

Fëmija i vogël që shokoi botën disa vjet më parë kur fotografohej duke pirë dhjetra cigare në ditë, tashmë është transformuaar krejtësisht pasi e ka lënë zakonin e dëmshëm.

Ardi Rizal, nga Sumatra në Indonezi, ishte vetëm dy vjeç kur shihej duke tymosur cigare, të cilët njihet si një nga shkaqet kryesore të ka ncerit.

Por shtatë vjet më vonë djali i ri ka hequr dorë nga zakoni i pashëndetshëm dhe është fotografuar në pamje të mirë, elegante dhe i lumtur.

- Advertisement -

Më parë Ardi ishte një fëmijë mbipeshë që ushqehej me konserva të yndyrshme dhe kishte zakone toksike per veten, por tani raportohet se jeton me një dietë peshku të freskët, fruta e perime.

Rrjeti CNN solli një intervistë të tij ku thoshte se lënia e duh anit ishte e vështirë: “Ishte e vështirë, nëse nuk tym osja goja më rrinte me një shije të hidhur dhe në kokë isha i hutuar”.

“Tani jam i lumtur. Ndjehem entuziast dhe i freskët nga trupi.”

Gazetarët raportojnë se qeveria vendore ndërhyri që fëmija të kishte kujdes të specialistëve, pasi prindërit e Ardi nuk ishin të aftë ta bënin të linte du hanin.

Nëna e tij Diana thotë se femija kishte luhatje temperamenti nëse nuk kishte cig are dhe kishte frikë se i biri do të vdi ste prej varësisë së tij.

“Ai niste të lëndonte veten nëse nuk kishte cigare. Pinte prej disa muajsh pasi mbushi dy vjeç por me ndihmën e specialistëve ai ia doli”.

Pas lënies së du hanit  Ardi krijoi varësinë tjetër kundër ushqimit të shpejtë prandaj prindërit e tij th onë se duhet të kërkonin ndihmën e një nutricionisti.

Tanimë agjencia thotë se Ardi ia ka dalë të çlirohet nga varësitë e tij dhe madje shkelqen në mësime.

- Advertisement -

Must Read

Donaldi lexon letrën që i dërgoi Agron Llakajt kur ishte në BBV, të gjithë shpërthejnë në lot (E PLOTË)

Mbrëmjen e djeshme në emisionin ‘Më lër të flas’ ishte i ftuar aktori i madh i humorit Agron Llakaj, një mik i ngushtë edhe...

E papritur/ Këngëtari i njohur shqiptar i jep fund lidhjes shumëvjeçare

Reperi i Babastars Onati i ka dhënë fund lidhjes. Lajmi është bërë i ditur nga burime për “Prive”. Onati ka qenë në një lidhje shumëvjeçare,...

22 vjet pas vr asjes së babait të saj, Rudina Hajdari flet për familjen Haklaj

Kanë kaluar 22 vjet që nga vrasja e mistershme e Azem Hajdarit, e cila ende vazhdon që të jetë në qendër të vëmendjes së...

Është ndarë nga bashkëshorti i saj? Flet Rudina Hajdari: Është e vështirë! E vërteta është që…

Ish-deputetja demokrate Rudina Hajdari përpiqet që jetën private ta mbajë sa më larg vëmendjes publike. Mirëpo kohë më parë Rudina Hajdari u përfol se është...

Shokon Brisida Shehaj: Kam vendosur të bëhem nënë e vetme dhe pa bashkëshort

Ish-drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Brisida Shehaj ishte së fundmi e ftuar te “Rudina” në Tv Klan, ku u rrëfye si kurrë më parë...