Home Lajme Ndjeni sikur nuk keni pikë fuqie? Arsyeja pse ndodh kjo

Ndjeni sikur nuk keni pikë fuqie? Arsyeja pse ndodh kjo

Ndiheni të lodhur, nuk keni pikë fuqie dhe keni një ndjesi përgjumjeje? Shpesh, lodhja mund të shkaktohet nga çështjet e lidhura me stilin e jetesës dhe mund të kapërcehet me ndryshime të vogla. Por mund të vijë gjithashtu nga mungesa e gjumit.

Duhen të paktën 8 orë gjumë në ditë. Ky është një numër shumë i rëndësishëm pasi gjumi jep energjinë që nevojitet gjatë ditës për të funksionuar siç duhet. Studiuesit nga Universiteti i Pensilvanisë dhe Uashingtonit vunë re ndryshimet mes njerëzve që flinin 8 orë me ata që bënin më pak gjumë.

Ata që flinin për 8 orë nuk kishin rënie të performancës mendore ose shpërqendrim të vëmendjes. Ata që flinin 4-6 orë treguan një rënie të vazhdueshme çdo ditë. Çfarë duhet të bëni për të shmangur këtë gjendje?

- Advertisement -

Shkoni në shtrat në një kohë të caktuar çdo ditë. Shmangni kafeinën pasdite. Ushtrohuni. Vendosni temperaturën e dhomës tuaj në 18-21 gradë.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

“Nëse të pyesin për lidhjen çfarë do thuash?”, përgjigjja e Donaldit nuk pritej

Donald Veshaj po i bën lëmsh të gjithë. Aktori i humorit u shfaq i dashuruar me Bora Zemanin, të cilën e puthi dhe i dërgoi...

Donaldi dhe Beatrix prekje e puthje / Bora Zemani merr vendimin e papritur

Kush nuk e kujton pajtimin e Bora Zemanit dhe Donald Veshajt, pak javë më parë brenda në shtëpi ku u puthën dhe treguan dashurinë...

Historia prekëse: Nëna u kujdes për djalin e saj me aftësi të kufizuara deri kur mbylli sytë në moshën 101-vjeçare

Historia e një nënë që kujdesej për djalin e saj, një person me aftësi të kufizuara, po bën xhiron e rrjetit. Meliah Md Diah u...

Mori një patate, e preu dhe ngjiti një copë të vogël në këmbë, do të befasoheni sapo ta dini arsyen

Patatja nuk është vetëm një ushqim i preferuar, por mund të na ndihmojë edhe në mënyrë terapeutike. Kështu ka ndodhur edhe në rastin e një vajze,...

Tregoi se i është rikthyer tu mori, Dafina Zeqiri i dërgon mesazhin prekës Adriana Matoshit

Aktorja dhe deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Adriana Matoshi, vetëm pak orë më parë njoftoi se i është rikthyer sërish tum ori në...