Home Lajme Si të shpëtoni nga ulçera pa shkuar tek doktori, zbulojeni tani

Si të shpëtoni nga ulçera pa shkuar tek doktori, zbulojeni tani

Ulçera e stomakut e njohur ndryshe si ulçera gastrike është një lloj plage ose lezioni që zhvillohet në stomak, por edhe në pjesën e zorrëve. Sipas Shoqatës Amerikane të Gastrologjisë, rreth katër milionë njerëz kanë ulçer në stomak dhe një në çdo 10 njerëz vuan nga një e tillë të paktën një herë gjatë jetës së tyre. Ulçera në stomak ndodh kur stomaku ose pjesa e zorrëve irritohen nga efektet e dëmshme të acidit gastrik. Ky i fundit prodhohet gjatë procesit të tretjes.

1. Lakra

Lakra është një ilaç shumë i mirë për ulcerën në stomak. Duke qenë një ushqim që përmban acid laktik, lakra ndihmon të prodhojë një amino acid që stimulon rrjedhjen e gja kut në aparatin tretës. Kjo nga ana tjetër ndihmon në forcimin e muskujve të stomakut dhe shërimin e ulçerës .

- Advertisement -

Plus, lakra përmban një sasi të mirë të vitaminës C , e cila është gjetur të jetë veçanërisht e dobishme për pacientët me infeksione H. pylori (ulcër). Gjithashtu, eksperimentet tregojnë se lëngu i freskët i karrotës përmban një faktor anti- peptike ( vitaminë U ) .

1. Prisni gjysmën e një koke lakre dhe dy karrota në copa të vogla dhe i vendosni ato në një makinë grirëse për ti nxjerrë lëngun.

* Pini një 1/2 gote me këtë lëng para çdo vakti dhe në kohën e gjumit .

* Përsëriteni çdo ditë për disa javë . Sigurohuni që të përdorni lëng të freskët çdo herë.

2. Banane

Për trajtimin e ulcerës së stomakut, si bananet e pjekurura dhe të papjekura janë shumë të efektshme. Ekzistojnë disa komponentë antibakterial të bananes që pengojnë rritjen e ulcers.

Bananet gjithashtu mbrojnë sistemin tretës duke ‘fshirë’ aciditetin e lëngjeve gastrike.

* Për trajtimin e një ulçëre, hani të paktën tre banane të pjekura në ditë. Nëse nuk dini si bëhen bananet e pjekura, ju mund të bëni milkshakes.

* Përndryshe, zhvishni dy ose tre banane dhe pritini ato në feta të holla. Vendosni fetat në diell derisa ato të bëhen të thata. Bluajini copat e thata me një thërrmues. Miksojini së bashku dy lugë këtij pluhuri dhe një lugë gjelle mjaltë. Konsumoni këtë përzierje tre herë në ditë për rreth një javë.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

I dha fund lidhjes pas surprizës së trëndafilave? Tea Trifoni merr vendimin drastik

Ajo ka deklaruar se është ndarë nga i dashuri dhe shkak ka qenë xhelozia. Ndonse herë e quan zenke here ndarje duket se marrëdhënia...

Moderatorja e njohur shqiptare tregon situatën e sikletshme që i bëri bashkëshorti: Partneri më çoi me zor tek …

Ditën e sotme në emisionin “Goca dhe Gra” kanë qenë të ftuar partnerët e moderatoreve Fatmës dhe Olesias. Ata kanë qenë të ftuarit e parë...

“Shpëtove nga ajo e s ëmurë mendore”/ Motra e Granitit del me reagimin e papritur për Fifin

Këngëtarja Fifi pësoi kriza paniku kur Granit Cana i tha se i shikon vetëm si motër dhe asnjë gjë më tepër. U desh ndërhyrja...

Vajza e Ardit Gjebreas do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision, moderatori e jep vetë lajmin

Vajza e Ardit Gjebreas, Anna Gjebrea do të përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë, Eurovision 2021. Ajo është shpallur fituese e Festivalit...

“Ai është i vetmi që ka hyrë pa mik dhe pazare”/ Vëllai i Arditit bën deklaratën e fortë, i kthehet e revoltuar moderatorja e...

Ditën e sotme ishte i ftuar në studion e “Big Brother VIP Fun Club” vëllai i Ardit Çunit, Jetmiri, i cili komentoi debatet e...