Home Lajme E keni ditur gabim kuptimin e datës së skadencës! Ja se si...

E keni ditur gabim kuptimin e datës së skadencës! Ja se si është realisht

Data e skadencës në të vërtetë nuk tregon kohën kur ushqimi skadon është një pikë orientimi për shpërndarësit e produkteve. Për shkak se dërgesat e furnizimeve mund të vonojnë, data e skadencës vendoset në formën e një afati për të mos lejuar mbajtjen e ushqimeve për një kohë tepër të gjatë nëpër magazina.

Kjo do të thotë se edhe pas datës së shkruar në paketim, ushqimi mund të konsumohet edhe për njëfarë kohe.

Ka edhe ndryshime mes datave të skadencës; disa prej tyre shkruajnë ‘Best Before 00/00/00’ (Më mirë të konsumohet përpara kësaj date) çka në të vërtetë nuk jep një datë skadence por kohën kur ushqimi është më i freskët. Kjo datë është gjithmonë më e shpejtë se data e skadencës.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

I dha fund lidhjes pas surprizës së trëndafilave? Tea Trifoni merr vendimin drastik

Ajo ka deklaruar se është ndarë nga i dashuri dhe shkak ka qenë xhelozia. Ndonse herë e quan zenke here ndarje duket se marrëdhënia...

Moderatorja e njohur shqiptare tregon situatën e sikletshme që i bëri bashkëshorti: Partneri më çoi me zor tek …

Ditën e sotme në emisionin “Goca dhe Gra” kanë qenë të ftuar partnerët e moderatoreve Fatmës dhe Olesias. Ata kanë qenë të ftuarit e parë...

“Shpëtove nga ajo e s ëmurë mendore”/ Motra e Granitit del me reagimin e papritur për Fifin

Këngëtarja Fifi pësoi kriza paniku kur Granit Cana i tha se i shikon vetëm si motër dhe asnjë gjë më tepër. U desh ndërhyrja...

Vajza e Ardit Gjebreas do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision, moderatori e jep vetë lajmin

Vajza e Ardit Gjebreas, Anna Gjebrea do të përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë, Eurovision 2021. Ajo është shpallur fituese e Festivalit...

“Ai është i vetmi që ka hyrë pa mik dhe pazare”/ Vëllai i Arditit bën deklaratën e fortë, i kthehet e revoltuar moderatorja e...

Ditën e sotme ishte i ftuar në studion e “Big Brother VIP Fun Club” vëllai i Ardit Çunit, Jetmiri, i cili komentoi debatet e...