Home Kuriozitete Roli i vitaminave në parandalimin e së mundjeve të zemrës

Roli i vitaminave në parandalimin e së mundjeve të zemrës

Trupat tanë janë në betejë të vazhdueshme kundër infek sioneve dhe sëm undjeve. Funksionet normale të trupit, të tilla si frymëmarrja ose aktiviteti fizik dhe zakonet e tjera të jetesës (si pirja e duhanit) prodhojnë substanca të quajtura radikale të lira, që sulmojnë qelizat e shëndetshme.

Kur këto qeliza të shëndetshme dobësohen, ato janë më të ndjeshme ndaj sëmundjeve kardiovaskulare dhe llojeve të caktuara të kan cerit. Antioksidantë, siç janë vitaminat C dhe E dhe karotenoidet, të cilat përfshijnë beta-karoten, lycopene dhe lutein, ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të shëndetshme nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

Ushqimet e larta në karotenoide mund të jenë efektive për të ndihmuar në parandalimin e kancerit të caktuar dhe mund të ndihmojnë në uljen e rr ezikut të degjenerimit makular. Ndaj edhe rekomandohet që të konsumohet portokalli, domatet, karotat, spinaqi, lakra, patatet, kungull dimëror dhe brokoli.

- Advertisement -

VITAMINA E

Hulumtimet kanë treguar rolin e gjerë të vitaminës E në promovimin e shëndetit. Ajo ndihmon në mbrojtjen e trupit tuaj nga dëmtimi i qelizave që mund të çojë në ka ncer, së mundje të zemrës dhe në katarakte njohur ndryshe si perdja e syrit. Vitamina E punon me antioksidantë të tjerë si vitamina C për të ofruar mbrojtje nga disa sëmundje kronike. Vitamina E gjendet në vajra vegjetale, salcë sallate, margarinë, fara, arra dhe gjalpë.

VITAMINË C

Ndoshta antioksidanti më i njohur, vitamina C ofron një shumëllojshmëri të gjerë të përfitimeve shëndetësore. Këto përfitime përfshijnë mbrojtjen e trupit tuaj nga infe ksioni dhe dëmtimi i qelizave të trupit, duke ndihmuar në prodhimin e kolagjenit (ind lidhës që mban së bashku kockat dhe muskujt) dhe duke ndihmuar në absorbimin e hekurit dhe folatit. Për të përfituar nga këto të mira, hani ushqime të pasura me vitaminë C, si frutat e agrumeve (duke përfshirë portokall dhe mandarinë), luleshtrydhe, speca, domate, brokoli dhe patate.

SFIDAT PËR USHQIM TË SHËNDETSHËM

Mënyra më e mirë për të ndërtuar një regjim ushqimor të kujdesshëm është të konsumoni ushqime të balancuara mirë çdo ditë dhe të shijoni një shumëllojshmëri produktesh.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Çudit nëna 34-vjeçare/ Pas rritjes së dy fëmijëve ushqen të dashurin me qumësht gjiri

Lana Michaels, nënë e dy fëmijëve i ka çuditur të gjithë me rrëfimin e saj. Sipas “The Sun”, ish-mësuesja thotë se ushqen me gji të...

Kur do të rikthehet në muzikë? Eni Koçi shuan kureshtjen e fansave

Eni Koçi ka disa muaj që nuk ka qenë aktive në muzikë. Projekti më i fundit i këngëtares së njohur është bashkëpunimi me Fisnikët,...

Ndjeni sikur nuk keni pikë fuqie? Arsyeja pse ndodh kjo

Ndiheni të lodhur, nuk keni pikë fuqie dhe keni një ndjesi përgjumjeje? Shpesh, lodhja mund të shkaktohet nga çështjet e lidhura me stilin e...

Në këtë mënyrë do të digjni kalori edhe në gjumë, ja se si të veproni

Kur flemë, trupi ynë pushon dhe rikthen nivelet e tij të energjisë. Megjithatë, gjumi është një gjendje aktive që ndikon si në mirëqenien fizike...

Del lista/ Ja kush janë të famshmit që planifikojnë të udhëtojnë në hapësirë

Dërgimi i njerëzve në hapësirë dikur dukej si një fantazi por kohët e fundit ka pasur zhvillime. Richard Branson dhe Jeff Bezos janë manjatët...