Home Roze “Princesha fantazmë”, misteri i gruas së humbur të mbretit maroken

“Princesha fantazmë”, misteri i gruas së humbur të mbretit maroken

Që kur u martua me mbretin maroken Mohammed VI, Princesha Lala Salma ka tronditur themelet e monarkisë së tij. Ikona e stilit u zh duk në mënyrë misterioze disa vjet më parë, kështu që ata e quajnë atë Princesha Fantazmë.

Disa fotografi të turbullta në rrjetet sociale, thashetheme të pakonfirmuara dhe teori konspirative – kështu është folur me vite për princeshën marokene Lala Salma. Edhe diplomatët e huaj në këtë vend nuk e dinin se çfarë i ndodhi princeshës për vite, as gjatë vizitës së vitit të kaluar të Princit Harry dhe Megan Markle në Marok. Në atë kohë, ata u mirëpritën vetëm nga Mbreti Mohamed VI, pa gruan e tij.

A u div orcuan, a është mbyllur diku, ndoshta është në mërgim në SHBA? Në thelb, Princesha Salma nuk ka pothuajse asnjë shenjë të saj për katër vjet.

- Advertisement -

Teoria më e mundshme është se mbreti dhe ajo u div orcuan fshehurazi në vitin 2018, por se ka një heshtje të rreptë për këtë sepse privatësia e mbretit është një vijë e kuqe për shtypin vendas. Kjo ide është gjithashtu e mundshme sepse ndërkohë, disa njerëz ofenduan dhe poshtëruan publikisht princeshën, dhe ata me siguri nuk duhet ta kishin bërë këtë nëse ajo ishte ende gruaja e mbretit.

Shtypi perëndimor shkroi shumë për zh dukjen e saj, si dhe Figaro, e cila thotë se ajo nuk është parë askund që nga viti 2017. Sidoqoftë, disa media të huaja raportuan se ajo u shfaq në Muzeun e Artit Modern në Rabat në një ekspozitë tetorin e kaluar. Lala Salma u takua me Mbretin Mohammed VI në vitin 1999, kur ajo po studionte inxhinieri kompjuterike. Tre vjet më vonë, ata u martuan dhe së shpejti prezantuan rrënjët e risisë në familjen mbretërore. Deri atëherë, grave nga gjykata u ndalohej të shfaqeshin para publikut dhe madje as emrat ose fotot e tyre nuk u publikuan.

Lala Salma i fshiu të gjitha. Ajo zgjodhi një qasje moderne ndaj jetës, punoi në parandalimin e SIDA -s në Afrikë, themeloi një shoqëri për të lu ftuar kan cerin dhe u bë një ambasadore e vullnetit të mirë për Kombet e Bashkuara. Familja mbretërore u befasua shumë pak nga e gjithë kjo, veçanërisht sepse princesha mbante pantallona në publik dhe refuzoi një shami. Salma dhe Mohammed jetuan në një luks të jashtëzakonshëm, i cili është krejt i paimagjinueshëm për sovranët perëndimorë, vetëm se dihet më pak për ta në këtë pjesë të botës sesa, të themi, familja mbretërore britanike.

Pasuria e mbretit Mohammed vlerësohet në mes pesë dhe 29 miliardë dollarë. Mbreti dhe familja e tij i kushtuan popullit maroken rreth 263 milionë dollarë në vit, nga të cilët 1.8 milionë shkojnë për ushqimin e kafshëve shtëpiake. Mbreti ka 12 pallate në të gjithë botën, dhe i preferuari i tij është një kështjellë e madhe në Francë. Ai gjithashtu i do makinat e shtrenjta, kështu që u përfol se në mëngjes ata do të nxirrnin dhe do të ngisnin pranë tij të gjitha makinat që ai ka për të vendosur se cilën do të ngasë atë ditë…

Sidoqoftë, duket se Lala Salma nuk është më pjesë e gjithë asaj, por ajo shihet sporadikisht në Portofino me vajzën e saj, në një lundrim nëpër ishujt grekë me djalin e saj, edhe pse në një jaht mirëmbajtja e të cilit kushton një milion dollarë në javë. Gjithashtu u përfol se kishte një luftë midis princeshës dhe mbretit për kujdestarinë e fëmijëve.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

I dha fund lidhjes pas surprizës së trëndafilave? Tea Trifoni merr vendimin drastik

Ajo ka deklaruar se është ndarë nga i dashuri dhe shkak ka qenë xhelozia. Ndonse herë e quan zenke here ndarje duket se marrëdhënia...

Moderatorja e njohur shqiptare tregon situatën e sikletshme që i bëri bashkëshorti: Partneri më çoi me zor tek …

Ditën e sotme në emisionin “Goca dhe Gra” kanë qenë të ftuar partnerët e moderatoreve Fatmës dhe Olesias. Ata kanë qenë të ftuarit e parë...

“Shpëtove nga ajo e s ëmurë mendore”/ Motra e Granitit del me reagimin e papritur për Fifin

Këngëtarja Fifi pësoi kriza paniku kur Granit Cana i tha se i shikon vetëm si motër dhe asnjë gjë më tepër. U desh ndërhyrja...

Vajza e Ardit Gjebreas do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision, moderatori e jep vetë lajmin

Vajza e Ardit Gjebreas, Anna Gjebrea do të përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë, Eurovision 2021. Ajo është shpallur fituese e Festivalit...

“Ai është i vetmi që ka hyrë pa mik dhe pazare”/ Vëllai i Arditit bën deklaratën e fortë, i kthehet e revoltuar moderatorja e...

Ditën e sotme ishte i ftuar në studion e “Big Brother VIP Fun Club” vëllai i Ardit Çunit, Jetmiri, i cili komentoi debatet e...