Home Lajme NASA regjistron tërmete në Mars, shkencëtarët: Na bëjnë të kuptojmë ç’do ndodhë...

NASA regjistron tërmete në Mars, shkencëtarët: Na bëjnë të kuptojmë ç’do ndodhë me tokën

Panelet Insight të NASA-s të ulura në fushat e zbrazëta të pluhurit të Marsit kanë regjistruar 3 tërmete në këtë planet. Lëkundjet vazhduan për një kohë të gjatë, ku vetëm njëri zgjati 90 minuta.

Roboti i dërgoi të dhënat nga sizmometri i tij në Tokë, dhe shkencëtarët e NASA-s kuptuan se më në fund kishin raportin e asaj që prisnin: një tërmet të madh.

Insight kishte regjistruar një tërmet me magnitudë 4.2 në Mars – lloji që shkencëtarët e NASA-s kishin dashur të vëzhgonin  që kur Insight preku planetin e kuq në Nëntor 2018.

- Advertisement -

Dy të mëdhenj të tjerë u regjistruan muajin e shkuar:Më 25 gusht, ulësja ndjeu dy tërmete me magnitudë 4.2 dhe 4.1.

Para këtyre, tërmeti më i madh që kishte ndjerë ishte 3.7 në 2019. Por tërmeti i së shtunës ishte pesë herë më energjik se sa ai me magnitudë 3.7.

Pavarësisht nga dallimet e tyre, dy tërmetet e gushtit kanë diçka të përbashkët përveçse të mëdha: T

ë dy ndodhën gjatë ditës, koha më e erës – dhe, për një sizmometër, më e zhurmshme – në Mars. Sizmometri i InSight zakonisht gjen tërmete gjatë natës, kur planeti ftohet dhe erërat janë të ulëta.

Por sinjalet nga këto tërmete ishin aq të mëdha sa të ngriheshin mbi çdo zhurmë të shkaktuar nga era.

Këta tërmete të mëdhenj ofrojnë një pjesë të munguar të enigmës marsiane. Shkencëtarët mund të përdorin valët e tyre sizmike për të mësuar mbi përbërjen e bërthamës së Marsit, në të njëjtën mënyrë siç veprohet me valët e një rreze X ose skanimi CAT në trup. Marrja e pamjeve më të detajuara në brendësi të Marsit mund të japë të dhëna se si ka lindur planeti dhe si ka evoluar me kalimin e kohës. Një njohuri e tillë mund të jetë vendimtare në përpjekjet e astronomëve për të gjetur planete të tjera që mund të strehojnë jetën njerëzore.

“Duke parë thelbin e Marsit dhe duke parë koren e Marsit, dhe duke kuptuar se këto nuk kanë ndryshuar shumë në 4.5 miliard vitet e fundit, ne mund të hedhim një vështrim në atë që se si Toka mund të dukej para shumë kohësh”, tha Nasa.

“Marsi po na ndihmon të kuptojmë se si formohen planetet shkëmbore dhe si evoluojnë ato në përgjithësi.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Çudit nëna 34-vjeçare/ Pas rritjes së dy fëmijëve ushqen të dashurin me qumësht gjiri

Lana Michaels, nënë e dy fëmijëve i ka çuditur të gjithë me rrëfimin e saj. Sipas “The Sun”, ish-mësuesja thotë se ushqen me gji të...

Kur do të rikthehet në muzikë? Eni Koçi shuan kureshtjen e fansave

Eni Koçi ka disa muaj që nuk ka qenë aktive në muzikë. Projekti më i fundit i këngëtares së njohur është bashkëpunimi me Fisnikët,...

Ndjeni sikur nuk keni pikë fuqie? Arsyeja pse ndodh kjo

Ndiheni të lodhur, nuk keni pikë fuqie dhe keni një ndjesi përgjumjeje? Shpesh, lodhja mund të shkaktohet nga çështjet e lidhura me stilin e...

Në këtë mënyrë do të digjni kalori edhe në gjumë, ja se si të veproni

Kur flemë, trupi ynë pushon dhe rikthen nivelet e tij të energjisë. Megjithatë, gjumi është një gjendje aktive që ndikon si në mirëqenien fizike...

Del lista/ Ja kush janë të famshmit që planifikojnë të udhëtojnë në hapësirë

Dërgimi i njerëzve në hapësirë dikur dukej si një fantazi por kohët e fundit ka pasur zhvillime. Richard Branson dhe Jeff Bezos janë manjatët...