Home Lajme Ky frut ofron shëndet të mirë nëse e konsumoni çdo ditë

Ky frut ofron shëndet të mirë nëse e konsumoni çdo ditë

Një nga arsyet që ne duam më shumë muajt e ftohtë të vitit janë avokadot e pjekura me shijen e tyre të pasur dhe vlerën ushqyese. Ky frut është një burim i rëndësishëm i kaliumit, magnezit, vitaminave E dhe C, fibrave dhe yndyrave “të mira” të pangopura dhe të pangopura (omega -3).

Avokadot ofrojnë përfitime të rëndësishme për shëndetin e grave, si dhe shpërndarjen e duhur të yndyrës në trup, nëse konsumohen rregullisht në baza ditore. Një studim, i kryer nga Universitetin i Illinois përfshiu 100 persona mbipeshë, të ndarë në dy grupe.

Dallimi midis grupeve është se njëri duhej të konsumonte avokado çdo ditë, ndërsa tjetri jo. Ajo që është vërejtur është se gratë që konsumuan një avokado çdo ditë arritën të zvogëlojnë yndyrën e thellë viscerale. Gjatë 12 javëve që zgjati hulumtimi, studiuesit matën yndyrën e barkut dhe tolerancën e glukozës.

- Advertisement -

“Ndërsa konsumi i përditshëm i avokados nuk ka ndryshuar nivelet e glukozës, ajo që kemi mësuar është se një dietë që përfshin avokadon çdo ditë mund të ndikojë në mënyrën se si njerëzit ruajnë yndyrën në trup. Por këto përfitime janë vërejtur kryesisht tek gratë,” thuhet në studim.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

I dha fund lidhjes pas surprizës së trëndafilave? Tea Trifoni merr vendimin drastik

Ajo ka deklaruar se është ndarë nga i dashuri dhe shkak ka qenë xhelozia. Ndonse herë e quan zenke here ndarje duket se marrëdhënia...

Moderatorja e njohur shqiptare tregon situatën e sikletshme që i bëri bashkëshorti: Partneri më çoi me zor tek …

Ditën e sotme në emisionin “Goca dhe Gra” kanë qenë të ftuar partnerët e moderatoreve Fatmës dhe Olesias. Ata kanë qenë të ftuarit e parë...

“Shpëtove nga ajo e s ëmurë mendore”/ Motra e Granitit del me reagimin e papritur për Fifin

Këngëtarja Fifi pësoi kriza paniku kur Granit Cana i tha se i shikon vetëm si motër dhe asnjë gjë më tepër. U desh ndërhyrja...

Vajza e Ardit Gjebreas do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision, moderatori e jep vetë lajmin

Vajza e Ardit Gjebreas, Anna Gjebrea do të përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë, Eurovision 2021. Ajo është shpallur fituese e Festivalit...

“Ai është i vetmi që ka hyrë pa mik dhe pazare”/ Vëllai i Arditit bën deklaratën e fortë, i kthehet e revoltuar moderatorja e...

Ditën e sotme ishte i ftuar në studion e “Big Brother VIP Fun Club” vëllai i Ardit Çunit, Jetmiri, i cili komentoi debatet e...