Home Roze Pse nuk duhet ta lani mishin para gatimit, mësojeni tani

Pse nuk duhet ta lani mishin para gatimit, mësojeni tani

Pastërtia është një virtyt i madh për kuzhinën dhe gatimin, por kjo nuk vlen për mishin. Në kuzhinë, gjithçka duhet të jetë e pastër para gatimit: banaku dhe sipërfaqet që përdorim, dërrasa e prerjes dhe enët. Megjithatë, kur përgatitemi për të gatuar mish, duhet të kemi kujdes që të mos e lajmë thotë nutricionistja Ania Hill.

Sipas saj, larja e mishit nuk është një ide e mirë sepse rrit rrezikun e përhapjes së baktereve. Kjo mund të bëhet si përmes kuzhinës ashtu edhe nga trupi ynë kur gatuajmë. “Sa i përket perimeve, larja ndihmon për të hequr papastërtitë. Redukton sasinë e mikrobeve në sipërfaqe. Por kur bëhet fjalë për mishin dhe shpendët, gjërat ndryshojnë.”, thotë ajo.

Përveç kësaj, nëse mishi është i paketuar, kjo do të thotë se është i sigurt dhe i gatshëm për gatim pasi kompanitë kanë sisteme që mbrojnë kundër shumëzimit të baktereve. Së fundmi, është shumë e rëndësishme ta gatuani në temperaturën e duhur.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

I dha fund lidhjes pas surprizës së trëndafilave? Tea Trifoni merr vendimin drastik

Ajo ka deklaruar se është ndarë nga i dashuri dhe shkak ka qenë xhelozia. Ndonse herë e quan zenke here ndarje duket se marrëdhënia...

Moderatorja e njohur shqiptare tregon situatën e sikletshme që i bëri bashkëshorti: Partneri më çoi me zor tek …

Ditën e sotme në emisionin “Goca dhe Gra” kanë qenë të ftuar partnerët e moderatoreve Fatmës dhe Olesias. Ata kanë qenë të ftuarit e parë...

“Shpëtove nga ajo e s ëmurë mendore”/ Motra e Granitit del me reagimin e papritur për Fifin

Këngëtarja Fifi pësoi kriza paniku kur Granit Cana i tha se i shikon vetëm si motër dhe asnjë gjë më tepër. U desh ndërhyrja...

Vajza e Ardit Gjebreas do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision, moderatori e jep vetë lajmin

Vajza e Ardit Gjebreas, Anna Gjebrea do të përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë, Eurovision 2021. Ajo është shpallur fituese e Festivalit...

“Ai është i vetmi që ka hyrë pa mik dhe pazare”/ Vëllai i Arditit bën deklaratën e fortë, i kthehet e revoltuar moderatorja e...

Ditën e sotme ishte i ftuar në studion e “Big Brother VIP Fun Club” vëllai i Ardit Çunit, Jetmiri, i cili komentoi debatet e...