Home Kuriozitete Si nuk e paskemi ditur më parë/ Kjo është kura që luf...

Si nuk e paskemi ditur më parë/ Kjo është kura që luf ton kolesterolin, problemet me zemrën dhe mëlçinë

Uji me patëllxhan është një mënyrë shumë e mirë për të mbajtur nën kontroll nepsin e shfrenuar por edhe për të pastruar organizmin nga toksinat e dëmshme.

Ai është efikas për të mbajtur nivelet e kolesterolit nën kontroll, një aspekt shumë i rëndësishëm, duke pasur në konsideratë rolin negativ të kolesterolit në organizëm.

Akumulimi i yndyrnave në trup shkakton probleme kronike siç janë sëmundjet e zemrës, dia beti, dhi mbjet e kyçeve e të tjerë.

- Advertisement -

Uji me patëllxhan është një mënyrë natyrale për të pastruar enët e gj akut dhe për të humbur në peshë.

Kjo pije është e pasur me fibër dhe antioksidantë që e nxisin organizmin të djegë më shumë kalori dhe të eliminojë lipidet e dëmshme.

Përfitimet e Ujit Me Patëllxhan

Një nga avantazhet e të pirit këtë ujë është se kjo pije ka efekt diuretik që zbraz lëngjet e akumuluara dhe luf ton infl amacionin.

Falë vitaminës E, uji me patëllxhan promovon një sistem më të mirë qarkullimi dhe ul gjasat e shfaqjes së sëmundjeve të zemrës.

Uji me patëllxhan është i pasur me kalium dhe sodium, dy minerale që nëse merren në sasitë e duhura përmirësojnë shëndetin e sistemit nervor dhe kardiovaskular.

Fibra tek ky ujë përmirëson lëvizjet e zorrëve dhe parandalon shfaqjen e konstipacionit.

Një cilësi tjetër e kësaj pijeje është se patëllxhani mbron mëlçinë nga yndyrnat e tepërta.

Kjo pije e pasur me hekur konsiderohet një suplement i jashtëzakonshëm për ata që vuajnë nga anemia dhe problemet me imunitetin.

Si Ta Përgatisni Pijen E Shëndetshme

Përbërësit:

1 patëllxhan mesatar

Lëngu i një limoni

1 litër ujë

1 enë qelqi

Përgatitja:

Shpëlajeni patëllxhanin me ujë të bollshëm.

Më pas lëreni për pak minuta në një tas të mbushur me ujë dhe sodë buke ose uthull molle.

Prijeni patëllxhanin në kubikë ose feta dhe hidhini në një kavanoz të thellë qelqi.

Shtoni ujin dhe lëngun e limonit.

Mbylleni kapakun dhe kavanozin futeni në frigorifer.

Si Ta Konsumoni

Për të pastruar organizmin, këtë pije duhet ta konsumoni për të paktën shtatë ditë me rradhë çdo muaj.

Ju mund ta konsumoni edhe tre herë në javë ose atëherë kur nepsi është i papërmbajtshëm.

Ju mund të konsumoni nga një gotë me këtë lëng përpara çdo vakti.

Metabolizmi është i ndryshëm tek çdo njeri ndaj kura nuk funksionon në të njëjtën mënyrë tek të gjithë.

Tregoni kujdes!

Patëllxhani nuk mund të konsumohet i pagatuar dhe në sasi të mëdha për shkak të alkaloidit që shkakton të vjella dhe diare./AgroWeb.org

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Çudit nëna 34-vjeçare/ Pas rritjes së dy fëmijëve ushqen të dashurin me qumësht gjiri

Lana Michaels, nënë e dy fëmijëve i ka çuditur të gjithë me rrëfimin e saj. Sipas “The Sun”, ish-mësuesja thotë se ushqen me gji të...

Kur do të rikthehet në muzikë? Eni Koçi shuan kureshtjen e fansave

Eni Koçi ka disa muaj që nuk ka qenë aktive në muzikë. Projekti më i fundit i këngëtares së njohur është bashkëpunimi me Fisnikët,...

Ndjeni sikur nuk keni pikë fuqie? Arsyeja pse ndodh kjo

Ndiheni të lodhur, nuk keni pikë fuqie dhe keni një ndjesi përgjumjeje? Shpesh, lodhja mund të shkaktohet nga çështjet e lidhura me stilin e...

Në këtë mënyrë do të digjni kalori edhe në gjumë, ja se si të veproni

Kur flemë, trupi ynë pushon dhe rikthen nivelet e tij të energjisë. Megjithatë, gjumi është një gjendje aktive që ndikon si në mirëqenien fizike...

Del lista/ Ja kush janë të famshmit që planifikojnë të udhëtojnë në hapësirë

Dërgimi i njerëzve në hapësirë dikur dukej si një fantazi por kohët e fundit ka pasur zhvillime. Richard Branson dhe Jeff Bezos janë manjatët...