Home Kuriozitete I lini dhëmbët pa i larë për një ditë? Mësoni pse është...

I lini dhëmbët pa i larë për një ditë? Mësoni pse është kaq e gabuar

Bakteret e dëms hme qëndrojnë në gojën tuaj dhe hanë mbetjet e ushqimit që keni lënë (sepse nuk i keni larë me furçë). Në të njëjtën kohë, ato lëshojnë acide, të cilat dëm tojnë dhëmbët dhe shkaktojnë gingivit. Lajmi i mirë është se ata mund të lihen me një larje dhe pastrim të mirë të fijeve, edhe nëse kanë kaluar 24 orë. Nga ana tjetër, nëse nuk i keni larë me furçë sepse keni fjetur jashtë shtëpisë, gjithmonë ekziston zgjidhja e shpëlarjes së gojës ose fërkimit të brendshëm të gojës me gisht dhe pak pastë dhëmbësh. Nga të gjitha, është e preferueshme.

Ushqimet që funksionojnë në favorin tuaj nëse nuk i keni larë dhëmbët

E megjithatë, dieta mund të jetë aleate edhe në këtë rast. Preferoni perimet që janë krokante dhe nuk do të ngjiten në dhëmbë si dhe djathi, sepse ndihmon trupin të prodhojë pështymë. Çamçakëzi bën të njëjtën gjë, por asgjë nuk mund të zëvendësojë mikun tuaj më të mirë, furçën e dhëmbëve.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

“Shpëtove nga ajo e s ëmurë mendore”/ Motra e Granitit del me reagimin e papritur për Fifin

Këngëtarja Fifi pësoi kriza paniku kur Granit Cana i tha se i shikon vetëm si motër dhe asnjë gjë më tepër. U desh ndërhyrja...

Vajza e Ardit Gjebreas do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision, moderatori e jep vetë lajmin

Vajza e Ardit Gjebreas, Anna Gjebrea do të përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë, Eurovision 2021. Ajo është shpallur fituese e Festivalit...

“Ai është i vetmi që ka hyrë pa mik dhe pazare”/ Vëllai i Arditit bën deklaratën e fortë, i kthehet e revoltuar moderatorja e...

Ditën e sotme ishte i ftuar në studion e “Big Brother VIP Fun Club” vëllai i Ardit Çunit, Jetmiri, i cili komentoi debatet e...

E PAZAKONTË! Shqiptari kërkon ta çojnë në b urg, arsyen nuk do ta besoni!

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar në Itali, ku një 30-vjeçar shqiptar i cili ka qenë në arrest shtëpie i ka kërkuar po licisë...

“Të dua, por si motër”/ Flet shoku i tij i ngushtë: Graniti ka në mendje një vajzë jashtë…!

Romanca mes Fifit dhe Granitit mori fund kur ky i fundit i tha që e shikon si shoqe dhe se mes tyre nuk mund...