Home Kuriozitete Ky është fruti që gjendet lehtë në vendin tonë, por që pak...

Ky është fruti që gjendet lehtë në vendin tonë, por që pak persona ia dinë vlerat shëndetësore

Bajamet e njoma janë variantet e freskëta të bajameve klasike të thata. Ato përmbajnë lëndë ushqyese të shumta për shëndetin tonë.

Ne zakonisht i njohim dhe konsumojmë bajamet e thata, por pak persona kanë pasur kënaqësinë të shohin dhe të shijojnë bajamet e njoma, ose ato të freskëta, që janë në dispozicion vetëm në pranverë kur ato korren nga pemët.

Përfitimet shëndetësore

- Advertisement -

-Përfitimet për zemrën: në veçanti lëkura që mbulon bajamet përmban shumë flavonoide, subst anca me fuqi antioksidante.

Një grup studiuesish në Universitetin e Tufts ka treguar se flavonoidët punojnë së bashku me vitaminën E, duke mbrojtur muret e enëve të gj akut nga prishja ose dëmtimi i mundshëm.

Si rezultat, duke konsumuar këto fruta, ne mund të parandalojmë sëm undjet e rre zikshme kardiovaskulare, siç janë su lmet në zemër.

-Ata lu ftojnë kolesterolin e keq: bajamet e njoma janë një nga ushqimet më të mira për të luf tuar lipoproteinat me dendësi të ulët, ose të ashtuquajturat kolesterol të keq. Ngrënia e tyre rregullisht mund të ndihmojë për ta mbajtur këtë vlerë në kufi normal.

-Aleate të kockave dhe dhëmbëve: përmbajtja e lartë në kripërat minerale të bajameve të njoma është veçanërisht e dobishme për dhëmbët dhe eshtrat tona.

-Luf ton gliceminë: pas çdo vakti, niveli i glukozës në qarkullimin tonë të gj akut rritet, rritja e sheqerit në gja k nuk është i mirë për shëndetin tonë. Bajamet e njoma mund të na ndihmojnë të menaxhojmë situatën, duke rregulluar sheqerin në gj ak.

-Ndihmojnë sistemin imunitar: bajamet e njoma janë të pasura me antioksidantë dhe substanca të tjera të dobishme për trupin, në mënyrë efektive mbështesin punën e sistemit tonë imunitar dhe kështu na ndihmojnë të na mbrojë nga së mundja.

-Mbrojnë sistemin nervor: në sajë të pranisë së magnezit dhe substancave të tilla si L-karnitina dhe riboflavina, bajamet e gjelbra sigurojnë ushqim themelor për trurin dhe nervat tona.

-Humbje peshe: pavarësisht se janë kalorike, bajamet e njoma mund të ndihmojnë në humbjen e peshës, pasi ato përmbajnë yndyra të shëndetshme dhe substanca të tjera që ndihmojnë metabolizmin e trupit.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

“Në autobus kishte edhe fëmijë”, drejtori i Mbrojtjes Civile zbardh ak sidentin tragjik në Kroaci

Aksi denti tragjik në Kroaci i autobusit me targa të Kosovës ka rezultuar fa tal për 10 pasagjerë, ndërsa 45 të tjerë janë pl...

Dhimbje e madhe, aksid entohet autobusi në Kroaci, 10 kosovarë humbin jetën

Një aksi dent tragjik është regjistruar ditën e sotme në autostradën “Slavonski Brod”, në Kroaci, ku një autobus me targa të Kosovës ka dalë...

61-vjeçari hyn në shtëpinë e të moshuarës dhe tenton ta përdh unojë

Momente tm erri ka përjetuar një 80-vjeçare në Athinë, pasi komshiu i saj 61-vjeçari me origjinë shqiptare i dehur hyri në shtëpinë e saj...

Modelja tregon tatuazhin e fshehtë që mund të shohë vetëm burri i saj

Modelja gjermane e tatuazheve Juliane Förster ka folur hapur së fundmi për fansat e saj të shumtë, mbi vizatimet që ka bërë në trupin...

“Djali i shqiponjave”, Anwar Hadid ju tregon të huajve për Skënderbeun

Dua Lipa prej dy ditësh ndodhet në Shqipëri. Artistja me famë ndërkombëtare zhvilloi takime ditën e djeshme me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj dhe...