Home Kuriozitete Vlerat e fibrës shkojnë përtej stomakut, zbuloni dobitë që i sjell trupit

Vlerat e fibrës shkojnë përtej stomakut, zbuloni dobitë që i sjell trupit

Fibra dietike është një ushqyes me bazë bimore, një lloj karbohidrati që nuk shpërbëhet në molekula sheqeri të tretshme. Fibra është e rëndësishme për tretjen dhe jashtëqitjen por vlerat e saj shkojnë përtej stomakut.

Ajo na nevojitet për të ruajtur peshën trupore, ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në g jak, mirëmban kolesterolin, nevojitet për jetëgjatësinë dhe ul rrezikun e kancerit. Në fakt, studimet kanë treguar se njerëzit që ushqehen me fibër dhe yndyrna të pangopura, janë më pak të rre zikuar nga së mundjet kronike.

Doza e Nevojshme e Fibrës Që Ju Duhet
Sipas ekspertëve, gratë dhe vajzat duhet të konsumojnë 25 gramë fibër në ditë. Burrat dhe djemtë duhet të marrin 38 gramë fibër në ditë. Me fjalë të tjera, ekspertët këshillojnë që njeriu të sigurohet të marrë 14 gramë fibër për cdo 1000 kalori. Në një studim ku moren pjesë 4600 persona i shtrirë në te dhëna të mbledhura gjatë 40 viteve, tregon sasinë e saktë të fibrave që duhet të konsumoni. Sipas ekspertëve rreth 20-25 gramë fibra në ditë janë të domosdoshme për të parandaluar sëmundjet.

- Advertisement -

Konsumimi i ushqimeve të pasura me fibër lidhet me 16-24% shance më të ulta nga prekja e sëm undjeve kronike. Nën këtë vazhdë autorët e këtij studimi nga Universiteti i Zelandës së Re thonë se, sasia e marrjes së këtyre fibrave në një ditë mund të jetë dhe më e madhe. Nëse konsumoni 29 gramë fibra në ditë përveçse do të parandaloni shumë sëm undje do të rrisni edhe cilësine e jetesës tuaj. Gjithësesi konsumimi i shumë fibrave tek personat me mungesë hekuri apo magnezi mund të jetë i dëmshëm.

Përtej kësaj konsumimi i duhur i fibrave ul nivelin e keq të kolesterolit dhe ndihmon në uljen në peshë. Sipas shkencëtarëve, ushqimet më të pasura me fibër janë tërshëra, misri, fasulet e kuqe. Nuk përjashtohen as kikirikët, drithërat e plota, frutat dhe perimet si brokoli e bishtajoret./AgroWeb

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

“Në autobus kishte edhe fëmijë”, drejtori i Mbrojtjes Civile zbardh ak sidentin tragjik në Kroaci

Aksi denti tragjik në Kroaci i autobusit me targa të Kosovës ka rezultuar fa tal për 10 pasagjerë, ndërsa 45 të tjerë janë pl...

Dhimbje e madhe, aksid entohet autobusi në Kroaci, 10 kosovarë humbin jetën

Një aksi dent tragjik është regjistruar ditën e sotme në autostradën “Slavonski Brod”, në Kroaci, ku një autobus me targa të Kosovës ka dalë...

61-vjeçari hyn në shtëpinë e të moshuarës dhe tenton ta përdh unojë

Momente tm erri ka përjetuar një 80-vjeçare në Athinë, pasi komshiu i saj 61-vjeçari me origjinë shqiptare i dehur hyri në shtëpinë e saj...

Modelja tregon tatuazhin e fshehtë që mund të shohë vetëm burri i saj

Modelja gjermane e tatuazheve Juliane Förster ka folur hapur së fundmi për fansat e saj të shumtë, mbi vizatimet që ka bërë në trupin...

“Djali i shqiponjave”, Anwar Hadid ju tregon të huajve për Skënderbeun

Dua Lipa prej dy ditësh ndodhet në Shqipëri. Artistja me famë ndërkombëtare zhvilloi takime ditën e djeshme me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj dhe...