Home Kuriozitete Kjo është arsyeja pse gjatë verës keni dhi mbje të këmbëve, ja...

Kjo është arsyeja pse gjatë verës keni dhi mbje të këmbëve, ja si të shpëtoni

Vlerësohet se rreth 60 përqind e të rriturve vu ajnë nga dh imbjet e këmbëve. Kërkimet studimore kanë treguar se ngërçet e këmbëve gjatë natës janë më të zakonshme në verë sesa në dimër.

Megjithëse kjo nuk rezulton kështu për të gjithë, frekuenca arrin kulmin në mes të korrikut dhe ulet në mes të janarit.

Dhi mbjet e muskujve shkaktohen nga probleme nervore, jo nga çrregullime të muskujve, thotë studiuesi Scott Garrison.

- Advertisement -

Nervat riparohen më mirë gjatë verës, për shkak të niveleve të rritura të vitaminës D. Trupi prodhon vitaminë D përmes ekspozimit në diell. Ngërçet mund të ndodhin kur përfshihen në këtë proces, i cili përshpejtohet në verë.
Sipas një teorie tjetër, njerëzit janë më aktivë dhe djersiten më shumë në verë sesa në dimër. Dehidrimi ose ushtrimet mund të shkaktojnë ngërçe, thotë Garrison.

Dieta dhe disa zakone gjithashtu luajnë një rol. Mungesa e kalciumit dhe magnezit, shtatzënia, dia beti, hipertensioni, artriti.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

“Në autobus kishte edhe fëmijë”, drejtori i Mbrojtjes Civile zbardh ak sidentin tragjik në Kroaci

Aksi denti tragjik në Kroaci i autobusit me targa të Kosovës ka rezultuar fa tal për 10 pasagjerë, ndërsa 45 të tjerë janë pl...

Dhimbje e madhe, aksid entohet autobusi në Kroaci, 10 kosovarë humbin jetën

Një aksi dent tragjik është regjistruar ditën e sotme në autostradën “Slavonski Brod”, në Kroaci, ku një autobus me targa të Kosovës ka dalë...

61-vjeçari hyn në shtëpinë e të moshuarës dhe tenton ta përdh unojë

Momente tm erri ka përjetuar një 80-vjeçare në Athinë, pasi komshiu i saj 61-vjeçari me origjinë shqiptare i dehur hyri në shtëpinë e saj...

Modelja tregon tatuazhin e fshehtë që mund të shohë vetëm burri i saj

Modelja gjermane e tatuazheve Juliane Förster ka folur hapur së fundmi për fansat e saj të shumtë, mbi vizatimet që ka bërë në trupin...

“Djali i shqiponjave”, Anwar Hadid ju tregon të huajve për Skënderbeun

Dua Lipa prej dy ditësh ndodhet në Shqipëri. Artistja me famë ndërkombëtare zhvilloi takime ditën e djeshme me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj dhe...