Home Kuriozitete Kjo është arsyeja pse gjatë verës keni dhi mbje të këmbëve, ja...

Kjo është arsyeja pse gjatë verës keni dhi mbje të këmbëve, ja si të shpëtoni

Vlerësohet se rreth 60 përqind e të rriturve vu ajnë nga dh imbjet e këmbëve. Kërkimet studimore kanë treguar se ngërçet e këmbëve gjatë natës janë më të zakonshme në verë sesa në dimër.

Megjithëse kjo nuk rezulton kështu për të gjithë, frekuenca arrin kulmin në mes të korrikut dhe ulet në mes të janarit.

Dhi mbjet e muskujve shkaktohen nga probleme nervore, jo nga çrregullime të muskujve, thotë studiuesi Scott Garrison.

- Advertisement -

Nervat riparohen më mirë gjatë verës, për shkak të niveleve të rritura të vitaminës D. Trupi prodhon vitaminë D përmes ekspozimit në diell. Ngërçet mund të ndodhin kur përfshihen në këtë proces, i cili përshpejtohet në verë.
Sipas një teorie tjetër, njerëzit janë më aktivë dhe djersiten më shumë në verë sesa në dimër. Dehidrimi ose ushtrimet mund të shkaktojnë ngërçe, thotë Garrison.

Dieta dhe disa zakone gjithashtu luajnë një rol. Mungesa e kalciumit dhe magnezit, shtatzënia, dia beti, hipertensioni, artriti.

- Advertisement -

Must Read

Afërdita shfaqet super e nxeht, tregon gjoksin superseksi!

Afërdita Dreshaj po shijon ende pushimet. Pa djalin e vogël por vetëm me bshkëshortin ajo po kalon ditët më të mira. Së fundmi publikoi një foto...

Reja e Gilit shfaqet superseksi kur del në mbrëmje

Eshtë vera dhe lokalet janë të mbushura më shumë gjatë natës. Duket se edhe reja e Gilit pëlqen të dal kur koha është më e...

Ndryshe nga fotot në internet, Enca na ‘dëshpëron’ me dukjen e saj live!

Enca krenohet me format e saj trupore. Edhe pse ka marrë shumë komente për peshën ajo duket se e ndjen mirë veten keshtu. Por, në Instagram...

Nga bregdeti, Soni Malaj ‘çmend’ ndjeksit me format trupore!

Soni Malaj është kohë të gjatë në skenë. Gjithmonë ka befasur me format e trupi duke u shfaqur si modele. Së fundmi publikoi një foto atraktive...

Me video duke treguar të pasmet Nora shfaqet superseksi!

Nora Istrefi po është aktive së fundmi në Instagram. Ajo publikoi një video ku duket mjaft atraktive. Derisa sillet për të treguar fustanin ajo tregon format...