Home Lajme Arrihet e paimagjinueshmja/ Ky shtet krijon shi artificial për të zbutur temperaturat...

Arrihet e paimagjinueshmja/ Ky shtet krijon shi artificial për të zbutur temperaturat e larta

Reshje të dendura shiu do të ishte një pamje e zakonshme në pjesë të Azisë Juglindore, por kjo ndodh edhe në Emiratet e Bashkuara Arabe, në kulmin e një vale të nxehtësisë verore e cila ka parë që temperaturat rregullisht tejkalojnë 48 gradë celcius.

Sipas Qendrës Kombëtare të Meteorologjisë së Emirateve të Bashkuara Arabe, reshjet u rritën nga operacionet e “mbjelljes” së reve për të rritur reshjet në vendin e Gjirit.

Pra Dubai ka krijuar shiun artificial nëpërmjet të ashtuquajturës, mbjellje të reve që janë pjesë e një misioni të vazhdueshëm për të gjeneruar reshje në vendin e Lindjes së Mesme.

- Advertisement -

Shiu i shtuar krijohet duke përdorur teknologjinë dron që lëshon ngarkesa elektrike në re në mënyrë që ato të grumbullohen së bashku dhe të formojnë reshje.

National raportoi se reshjet e mëdha të shiut bënë që reshjet të shfaqeshin në qytetin Ail Ain dhe i bënë të rr ezikshme kushtet e ngjarjes së makinës.

Sistemi aktual që përdoret për të ndryshuar ngarkesën elektrike të reve po drejtohet nga studiuesit në Universitetin e Reading në Angli.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

“Në autobus kishte edhe fëmijë”, drejtori i Mbrojtjes Civile zbardh ak sidentin tragjik në Kroaci

Aksi denti tragjik në Kroaci i autobusit me targa të Kosovës ka rezultuar fa tal për 10 pasagjerë, ndërsa 45 të tjerë janë pl...

Dhimbje e madhe, aksid entohet autobusi në Kroaci, 10 kosovarë humbin jetën

Një aksi dent tragjik është regjistruar ditën e sotme në autostradën “Slavonski Brod”, në Kroaci, ku një autobus me targa të Kosovës ka dalë...

61-vjeçari hyn në shtëpinë e të moshuarës dhe tenton ta përdh unojë

Momente tm erri ka përjetuar një 80-vjeçare në Athinë, pasi komshiu i saj 61-vjeçari me origjinë shqiptare i dehur hyri në shtëpinë e saj...

Modelja tregon tatuazhin e fshehtë që mund të shohë vetëm burri i saj

Modelja gjermane e tatuazheve Juliane Förster ka folur hapur së fundmi për fansat e saj të shumtë, mbi vizatimet që ka bërë në trupin...

“Djali i shqiponjave”, Anwar Hadid ju tregon të huajve për Skënderbeun

Dua Lipa prej dy ditësh ndodhet në Shqipëri. Artistja me famë ndërkombëtare zhvilloi takime ditën e djeshme me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj dhe...