Home Kuriozitete Pse sëmundja e plakjes prek më shumë gratë se burrat?

Pse sëmundja e plakjes prek më shumë gratë se burrat?


Quhet ndryshe sëmundja e harresës dhe mund të shfaqet papritur tek kushdo. Alzaimeri, shkakton probleme të memories për shkak se një pjesë e t ru rit plaket.

Duke mos pasur kështu mundësi të kryejë më shumë funksione normale që nga të menduarit kthjellët deri tek proçeset e përditshmërisë. Përhapja e shpejtë dhe pa shkak e ka bërë këtë sëmundje akoma edhe më të rrezikshme.

Gjithsesi sipas mjekëve tek gratë ky fenomen është shumë më i zhvilluar se tek burrat.Ju sjell në vëmendje pikërisht këtë çështje. Përse prek më shumë gratë dhe çfarë këshillojnë ekspertët.

- Advertisement -

Si zhvillohet tek gratë

Këto probleme konjitive të t rurit dhe memories shfaqen veçanërisht tek gratë sipas ekspertëve.

Lidhja mes sëmundjes dhe gjinisë femërore duke se fillon nga prodhimi ose jo i hormonit të estrogjenit.

Sipas mjekëve marrëdhënia mes Alzaimer, Dementias dhe hormoneve është e komplikuar.

Kjo pasi shumë studime kanë treguar se pikërisht hormoni i estrogjenit mbron t rurin nga sëmundje të tilla, por deri në një pikë.

Megjithëse mbron tr urin nga plakja, estrogjeni gjatë viteve mund të çojë në stimulimin e sëmundjes së Alzaimer.

Gjatë jetës niveli i estrogjenit në tr up zhvillohet në mënyra të ndryshme, pra në periudha më të hershme është më i lartë.

Ndërsa gjatë dhe pas menopauzës kur niveli i këtij hormoni bie, tr upi nuk ka më një mburojë ndaj sëmundjeve të kujtesës dhe tr urit.

Humbja e këtij hormoni e bën t rurin më të ndjeshëm ndaj sulmeve dhe lodhjeve të brendshme apo të jashtme që e shkatërrojnë atë.

Mungesa e estrogjenit lidhet edhe me shumë çrregullime të tjera që shkaktohen si pasojë e moshës.

Këtu përmendim problemet me frymëmarrjen apo sëmundjet si ishemia.

Tr uri gjithashtu humb aftësinë për të përpunuar nivelet e glukozës dhe për të furnizuar veten me energji.

Kjo është një simptomë specifike e sëmundjes së Alzaimerit.

Gjithsesi sipas mjekëve ka edhe faktorë të tjerë që e zhvillojnë këtë sëmundje, ndër to është faktori gjenetik apo mosha.

Si ta parandaloni
Për ta parandaluar sa më shumë që të jetë e mundur këtë sëmundje, ekspertët rekomandojnë disa hapa të thjeshtë për t’i ndjekur.

Usht rohuni

Merruni gjithnjë me aktivitet sportiv, mundohuni të ecni të paktën 1-2 orë në ditë, në natyrë.

Vrapi është gjithashtu një mënyrë e mirë për të mbajtur tr urin dhe tr upin larg sëmundjeve.

Gjumi i qetë
Pagjumësia mund të jetë një faktor që shton rrezikun e prekjes nga sëmundjet e kujtesës.

Është e rëndësishme të keni një regjim të qetë teksa flini.

Mjekët rekomandojnë të paktën 8 orë gjumë pa ndërprerje çdo natë.

Menaxhimi i st resit

Periudhat e vazhdueshme nën pr esion apo st res ndikimin e parë e kanë në t ru, prandaj mundohuni t’i evitoni sa më shumë këto episode.

Sa herë që të ndiheni të st resuar merruni me ndonjë aktivitet sportiv apo ecje në natyrë në mënyrë që të mbroni t rurin tuaj.

Për më shumë mënyra të detajuara rreth parandalimit të sëmundjeve si Dementia apo Alzaimer
- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

“Nëse të pyesin për lidhjen çfarë do thuash?”, përgjigjja e Donaldit nuk pritej

Donald Veshaj po i bën lëmsh të gjithë. Aktori i humorit u shfaq i dashuruar me Bora Zemanin, të cilën e puthi dhe i dërgoi...

Donaldi dhe Beatrix prekje e puthje / Bora Zemani merr vendimin e papritur

Kush nuk e kujton pajtimin e Bora Zemanit dhe Donald Veshajt, pak javë më parë brenda në shtëpi ku u puthën dhe treguan dashurinë...

Historia prekëse: Nëna u kujdes për djalin e saj me aftësi të kufizuara deri kur mbylli sytë në moshën 101-vjeçare

Historia e një nënë që kujdesej për djalin e saj, një person me aftësi të kufizuara, po bën xhiron e rrjetit. Meliah Md Diah u...

Mori një patate, e preu dhe ngjiti një copë të vogël në këmbë, do të befasoheni sapo ta dini arsyen

Patatja nuk është vetëm një ushqim i preferuar, por mund të na ndihmojë edhe në mënyrë terapeutike. Kështu ka ndodhur edhe në rastin e një vajze,...

Tregoi se i është rikthyer tu mori, Dafina Zeqiri i dërgon mesazhin prekës Adriana Matoshit

Aktorja dhe deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Adriana Matoshi, vetëm pak orë më parë njoftoi se i është rikthyer sërish tum ori në...