Home Lajme Doni të aktivizoni vitaminën D, përdorni disa nga këto fruta që e...

Doni të aktivizoni vitaminën D, përdorni disa nga këto fruta që e ndihmojnë

Vitamina D është e vlefshme për trupin, pasi roli i saj është katalitik në thithjen e kalciumit dhe fosforit.

Një frut specifik, mund të ndihmojë në rritjen e veprimit të tij.

E njohur edhe si vitamina e diellit, në teori mjafton disa minuta ekspozim në diell për përbërjen e tij.

- Advertisement -

Sidoqoftë, ritmi i shpejtë i jetës dhe angazhimet shpesh nuk na lejojnë të kalojmë aq kohë sa do të dëshironim në natyrë, me rezultatin që edhe vendet me diell tregojnë mungesë të vitaminës D.

Në këtë rast, ekzistojnë dy zgjidhje, për të përfshirë në dietën tonë sa më shpesh të jetë e mundur ushqime të pasura me vitaminë D, si dhe për të marrë një shtesë dietike me vitaminë D në konsultim me një mjek.

Por ka një këshillë të tretë që duhet të ndjekim për thithje më të mirë nga trupi dhe kjo është të hamë një banane çdo ditë.

Bananet janë një burim i mirë i magnezit dhe, sipas hulumtimit, luajnë një rol të rëndësishëm në aktivizimin e vitaminës D.

Sipas një publikimi në Journal of the American Osteopathic Society, magnezi ndihmon në aktivizimin e tij sapo të hyjë në qarkullimin e gjakut.

Pra, mënyra më e mirë është të filloni ditën tuaj me një tas me kos të pasuruar me vitaminë D në të cilën të shtoni një banane.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Ky frut ofron shëndet të mirë nëse e konsumoni çdo ditë

Një nga arsyet që ne duam më shumë muajt e ftohtë të vitit janë avokadot e pjekura me shijen e tyre të pasur dhe...

Si e kontrollon një burrë gruan? Do habiteni nga ky shkrim

Një grua ka nevojë për mbështetjen dhe inkurajimin e partnerit të saj në jetën e saj të punës si ajo, ku ajo i siguron...

“Erdhi një person me rroba civile”, Angela Martini rrëfehet për TV rumune: Nuk haja kur kapën burrin

Modelja e njohur shqiptare, Angela Martini, ka treguar për herë të parë periudhën e vështirë që përjetoi në momentin kur bashkëshorti i saj Dragos...

Lidhja treshe, pendohet Egla Harxhi? Ngre gishtat e mesit, ç’ndodhi në program

Përdorimi i medias sociale nga mosha të ndryshme është kthyer shqetësim për shoqërinë duke sjellë edhe incidente mes të rinjve. Referuar rastit të Kozakut,...

Aktorja e njohur turke shpallet gruaja më e bukur në botë për vitin 2021

Aktorja e njohur turke, Hande Erçel, është zgjedhur gruaja më e bukur në botë për vitin 2021, sipas një sondazhi të bërë pak ditë...